Duchy w polskich zabytkach

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-737-3
duchy, zabytki, pałace, zamki, kościoły, zjawy
sztuka
malineczka74

Publikacja prezentująca niezwykłe historie o duchach i zjawach w polskich zamkach, pałacach i kościołach. Autor, historyk i krajoznawca, który od kilkudziesięciu lat zgłębia tę tematykę, przedstawił 70 najciekawszych obiektów, wśród których znalazły się m.in. zamki w Baranowie Sandomierskim i Książu, pałace w Łańcucie i Nieborowie oraz kościoły w Krakowie i Poznaniu. Poszczególne hasła zawierają opis obiektu oraz krótką charakterystykę zjawy - zwykle postaci historycznej. Legendy o duchach stały się więc pretekstem do bliższego poznania historii Polski. W wielu przypadkach opowieści oparte są na relacjach świadków. Prezentowana przez nas publikacja, bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami, zainteresuje zarówno miłośników zabytków, jak i pasjonatów nieprawdopodobnych historii.

Edith | 2011-04-01
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Od zawsze fascynowały mnie ruiny zamków i różnych budowli. Tym bardziej te, które posiadały własnego ducha czy inną zjawę. Z ciekawością słucham historii o tajemniczych miejscach i zjawiskach. Zebrałam już kilka pozycji książkowych na ten temat. Oczywiście w moim zbiorze nie mogło zabraknąć wspaniale wydanej książki Jerzego Sobczaka „Duchy w polskich zabytkach”.

Autor przybliża nam w 62 rozdziałach nawiedzane polskie zabytki. Opisuje nie tylko 54 zamki, ale także 7 pałaców, 1 dwór, 2 kościoły i 3 klasztory. W każdym rozdziale podaje takie informacje jak historię zabytku, jego właścicieli, wymienia znanych mieszkańców oraz oczywiście przedstawia nam ducha, który nawiedza dane miejsce. Przytacza także fragmenty relacji świadków, którzy widzieli zjawy. Dodaje to historiom wiarygodności i uprzyjemnia lekturę. Kolejny raz odświeżyłam sobie legendy znanych mi zamków, ale także poznałam nowe. Całość uzupełniona jest pięknymi fotografiami oraz starymi ilustracjami ukazującymi zarówno...

| 2011-09-15
Przeczytana: 15 września 2011

Bardzo ciekawe historie, legendy i opowieści o duchach pojawiających się w polskich zabytkach. Po przeczytaniu sama nabrałam ochotę doświadczyć spotkania z dobrym duchem w jakimś zamku ;)

sylwia | 2016-01-16
Na półkach: 2016, Przeczytane