Zapisane na glinie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320701066
historia
Dzieckokwiatu

Książka o pierwszych cywilizacjach człowieka - od sumerów do nowego państwa egipskiego, a nawet dalej! Załączone tablice chronologiczne i zdjęcia

goskrzys | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Jest to typowa praca historyczna starej daty, jak to na własny użytek określam. To znaczy, że nie można jej zarzucić braku profesjonalizmu, że jest w niej dużo informacji, ale brakuje troski o czytelnika – amatora. Tekst co prawda nie jest napisany jakimś wybitnie naukowym językiem, jest dość łatwo przyswajalny, ale mnogość pojawiających się nazw władców, ludów i krain geograficznych (nie występujących już na współczesnych mapach), wprowadza niezły mętlik w trakcie lektury. I w finale wiele fragmentów tekstu czyta się bez większej refleksji, łykając informacje o kolejnych władcach i ich dokonaniach, ale bez skupienia ani możliwości poukładania sobie tej wiedzy w głowie.

Z drugiej strony jest to opracowanie bardzo przydatne dla kogoś, kto szuka punktu wyjścia w zagadnieniach dotyczących piśmiennictwa rejonu Międzyrzecza. Autor dzieli bowiem swoją pracę na trzy części, kolejno omawiając w nich zagadnienia związane z odkryciami archeologicznymi, dziejami cywilizacji mezopotamskiej...

Dzieckokwiatu | 2010-10-26
Przeczytana: 26 października 2010

Książka skupia się głównie na piśmie klinowym, jego rozwoju i przeznaczenia. Gdyby nie prywatne listy mezopotańczyków można było by umrzeć z nudów, bo cała teoria pochyłych klinów może człowieka dobić. Mam tym całkowitą nadzieję, że jej znajomość pomoże mi na studiach, ludziom, którzy nie muszą, a po prostu lubią starożytny świat - nie polecam.

Ishtir | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018
Lukas891 | 2013-08-14
Eszmun | 2013-07-21
wid1986 | 2011-12-16
Weronika-Wiktoria | 2011-06-27
Mizu | 2011-04-22
Na półkach: Przeczytane, "orientalne"
MarcusProbus | 2011-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia