Raptor Red

Raptor Red
83-7152-090-5
raptor, red
Pasqual23

Akcja tej niezwykłej powieści rozgrywa się przed stu dwudziestoma milionami lat na prehistorycznym obszarze dzisiejszego stanu Utah. Jej bohaterką jest Raptor Red, samica drapieżnego dinozaura z gatunku raptorów. Utraciwszy swojego partnera, który ginie polując na wielkiego astrodona, idzie za głosem natury i poszukuje nowego towarzysza życia. Trwająca blisko rok odyseja, podczas której Raptor Red musi uciekać przed niebezpiecznymi akrokantozaurami i innymi dinozaurami mięsnożernymi, a także stawić czoło powodzi, znajduje swój finał ośnieżonych szczytach skutej lodem Ameryki Północnej.

Northman | 2014-08-08
Przeczytana: 01 sierpnia 1997

Naprawdę dobre - a nawet bardzo dobre ! - zobrazowanie życia prehistorycznych gadów w stylu a'la National Geographic i z "Kamerą wśród zwierząt". Znakomita lektura. Przyznam się, że znam niewiele książek o życiu zwierząt, znam jeszcze mniej takich, w których zwierzę jest głównym bohaterem i historia opowiadana jest z perspektywy tegoż zwierzęcia, a wśród tych naprawdę niewielu książek ta jest zdecydowanie najlepsza.

Zastanawiam się, czy gdyby nie powszechny boom na dinozaury w początkach lat 90-tych XX wieku, to czy ta książka w ogóle by powstała. Skłaniam się ku opinii, że nie. Ale na szczęście boom na dinozaury był (w niektórych kręgach wciąż trwa), książka powstała, dowiedziałem się jak można przedstawić życie, procesy myślenia i diabelską inteligencję gadzich drapieżców sprzed milionów lat i jestem z tego faktu niezmiernie zadowolony. Jeśli ktoś z Was również chce doświadczyć wspomnianego zadowolenia, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić do lektury.

Mleko | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Książka, której bohaterzy nie są ludźmi, również może zachwycać, co Robert T. Bakker udowodnił swoją krótką, lecz zaskakującą powieścią pt.: "Raptor Red".
"- Nazwijmy ją Utahraptor - zaproponowałem. - No wiesz: "drapieżnik z Utah"" - wspomina narrator i autor jednocześnie, w swojej przedmowie. Jest to jedyny moment, aż do epilogu, gdzie spotykamy się z przedstawicielem homo sapiens.
Książka przedstawia historię samicy raptora, opisaną stylem rodem z kanału przyrodniczego pokroju National Geographic. Razem z gadem poznajemy zależności między kolejnymi członkami stada, poszczególnymi gatunkami dinozaurów na danym terenie, ale również wszelkich innych stworzeń mających wpływ na ich życie.
Autor serwuje nam obrazowe opisy, dzięki którym możemy bez problemu wyobrazić sobie poszczególnych bohaterów bez sięgania po dodatkowe źródła. Wbija nam do głowy idealną ilość informacji, nie wymagając w tym celu jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony, a dodatkowo czujemy się tak, jakbyśmy czytali...

PIT | 2015-12-09

Jak zaklasyfikować tą książkę? Można uznać ją za powiastkę przyrodniczo-przygodową. Ot, taki trochę London czy Curwood...świat widziany okiem zwierzęcia, próba przełożenia na język ludzi jego działań, przedstawienie procesów myślowych. Siłą rzeczy- personifikacja głównego, zwierzęcego bohatera- przy jednoczesnych próbach utrzymania naukowego punktu widzenia. Moim zdaniem momentami niezbyt dobrze to ze sobą współgrało i owa personifikacja szła nieco zbyt daleko.
Trzeba podkreślić, że próba "wczucia się" w sytuację zwierzęcia i ukazanie świata z jego perspektywy było w tym przypadku wyjątkowo trudne, ponieważ autor uczynił bohaterem zwierzę prehistoryczne, wymarłe. Tak naprawdę opisując nie tylko jego perypetie, "przemyślenia" i zachowania - ale nawet i wygląd czy możliwości fizyczne- bazuje jedynie na poszlakach. Czasami bardziej racjonalnych, czasami dość dyskusyjnych. I to silne poczucie towarzyszyło mi podczas lektury. Autor jako paleontolog opierał się na znalezionych...

Isil | 2011-11-30

Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa książka, choć cóż może być ciekawego w życiu raptora (dinozaura)? A jednak. Oglądamy świat oczami tego zwierzęcia, pełen niebezpieczeństw i walki o przetrwanie na każdym kroku. I nawet zaczynamy mu kibicować.

Nefariel | 2012-09-18

Wspaniała, naturalistyczna groteska. Ciężko opisać słowami coś, co opowiada o dziejach mięsożernego dinozaura obdarzonego niemal (niemal!) ludzką inteligencją, ale nadal pozostającego mięsożercą i drapieżnikiem. To po prostu trzeba przeczytać.

| 2011-08-21
Przeczytana: wrzesień 2008

Literatura amerykańska ma starą tradycję beletrystyki traktującej o życiu zwierząt. To jest właśnie taka książka - kto w młodości pasjonował się Londonem czy Curwoodem, nie będzie zawiedziony. Jako że autor jest jednym z czołowych amerykańskich paleontologów, znajdziemy też mnóstwo ciekawych informacji na temat wymarłego świata dinozaurów. Czyta się naprawdę jednym tchem!

Kevorkian | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Jeśli komuś podobały się filmy dokumentalne z cyklu "Wędrówki z dinozaurami", to i ta książka mu się spodoba, jeśli nie - lepiej jeśli wybierze coś innego.

eR_ | 2014-05-10

Ciekawe spojrzenie na zamierzchłe czasy.

Blackwolf111 | 2014-07-28
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Ciekawie napisane, z nienachalnie naukowym zacięciem i z interesującego punktu widzenia.

Eris | 2016-11-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane