- tytuł oryginału
- Raptor Red
- data wydania
- 1997 (data przybliżona)
- ISBN
- 83-7152-090-5
- liczba stron
- 270
- kategoria
- fantastyka, fantasy, science fiction
- język
- polski
- dodał
- Pasqual23
Akcja tej niezwykłej powieści rozgrywa się przed stu dwudziestoma milionami lat na prehistorycznym obszarze dzisiejszego stanu Utah. Jej bohaterką jest Raptor Red, samica drapieżnego dinozaura z gatunku raptorów. Utraciwszy swojego partnera, który ginie polując na wielkiego astrodona, idzie za głosem natury i poszukuje nowego towarzysza życia. Trwająca blisko rok odyseja, podczas której Raptor...

Dyskusje o książce
-
4287wymienię/sprzedam (archiwalny) (zamknięty)
-
670sprzedam/wymienię książki (archiwalny 9) (zamknięty)
-
336sprzedam/wymienię książki (archiwalny 7) (zamknięty)
Opinie czytelników (120)
Naprawdę dobre - a nawet bardzo dobre ! - zobrazowanie życia prehistorycznych gadów w stylu a'la National Geographic i z "Kamerą wśród zwierząt". Znakomita lektura. Przyznam się, że znam niewiele książek o życiu zwierząt, znam jeszcze mniej takich, w których zwierzę jest głównym bohaterem i historia opowiadana jest z perspektywy tegoż zwierzęcia, a wśród tych naprawdę niewielu książek ta jest zdecydowanie najlepsza.
Zastanawiam się, czy gdyby nie powszechny boom na dinozaury w początkach lat 90-tych XX wieku, to czy ta książka w ogóle by powstała. Skłaniam się ku opinii, że nie. Ale na szczęście boom na dinozaury był (w niektórych kręgach wciąż trwa), książka powstała, dowiedziałem się jak można przedstawić życie, procesy myślenia i diabelską inteligencję gadzich drapieżców sprzed milionów lat i jestem z tego faktu niezmiernie zadowolony. Jeśli ktoś z Was również chce doświadczyć wspomnianego zadowolenia, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić do lektury.
Książka, której bohaterzy nie są ludźmi, również może zachwycać, co Robert T. Bakker udowodnił swoją krótką, lecz zaskakującą powieścią pt.: "Raptor Red".
"- Nazwijmy ją Utahraptor - zaproponowałem. - No wiesz: "drapieżnik z Utah"" - wspomina narrator i autor jednocześnie, w swojej przedmowie. Jest to jedyny moment, aż do epilogu, gdzie spotykamy się z przedstawicielem homo sapiens.
Książka przedstawia historię samicy raptora, opisaną stylem rodem z kanału przyrodniczego pokroju National Geographic. Razem z gadem poznajemy zależności między kolejnymi członkami stada, poszczególnymi gatunkami dinozaurów na danym terenie, ale również wszelkich innych stworzeń mających wpływ na ich życie.
Autor serwuje nam obrazowe opisy, dzięki którym możemy bez problemu wyobrazić sobie poszczególnych bohaterów bez sięgania po dodatkowe źródła. Wbija nam do głowy idealną ilość informacji, nie wymagając w tym celu jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony, a dodatkowo czujemy się tak, jakbyśmy czytali...
Jak zaklasyfikować tą książkę? Można uznać ją za powiastkę przyrodniczo-przygodową. Ot, taki trochę London czy Curwood...świat widziany okiem zwierzęcia, próba przełożenia na język ludzi jego działań, przedstawienie procesów myślowych. Siłą rzeczy- personifikacja głównego, zwierzęcego bohatera- przy jednoczesnych próbach utrzymania naukowego punktu widzenia. Moim zdaniem momentami niezbyt dobrze to ze sobą współgrało i owa personifikacja szła nieco zbyt daleko.
Trzeba podkreślić, że próba "wczucia się" w sytuację zwierzęcia i ukazanie świata z jego perspektywy było w tym przypadku wyjątkowo trudne, ponieważ autor uczynił bohaterem zwierzę prehistoryczne, wymarłe. Tak naprawdę opisując nie tylko jego perypetie, "przemyślenia" i zachowania - ale nawet i wygląd czy możliwości fizyczne- bazuje jedynie na poszlakach. Czasami bardziej racjonalnych, czasami dość dyskusyjnych. I to silne poczucie towarzyszyło mi podczas lektury. Autor jako paleontolog opierał się na znalezionych...
Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa książka, choć cóż może być ciekawego w życiu raptora (dinozaura)? A jednak. Oglądamy świat oczami tego zwierzęcia, pełen niebezpieczeństw i walki o przetrwanie na każdym kroku. I nawet zaczynamy mu kibicować.
Powieść napisana z punktu widzenia raptorzycy. Przypomina film dokumentalny, narracja jest konsekwentnie prowadzona w czasie teraźniejszym. Autor podjął bardzo dobrą decyzję i nie próbował swojej bohaterki na siłę uczłowieczać. Zamiast tego spróbował oddać domniemany sposób myślenia prehistorycznego gada, jedynie ubierając go w nasze kategorie językowe. Doprowadziło to do pewnych niezręczności, niektóre fragmenty nie brzmią zbyt wiarygodnie (np. rozdział "Komputer pokrewieństwa"), ale pozwoliło zachować poważny charakter książki.
Ogólnie polecałbym traktować tę powieść w kategoriach ciekawostki. Miłośnicy dinozaurów spokojnie mogą sobie dodać do mojej oceny dwie gwiazdki.
Wspaniała, naturalistyczna groteska. Ciężko opisać słowami coś, co opowiada o dziejach mięsożernego dinozaura obdarzonego niemal (niemal!) ludzką inteligencją, ale nadal pozostającego mięsożercą i drapieżnikiem. To po prostu trzeba przeczytać.
Jeśli komuś podobały się filmy dokumentalne z cyklu "Wędrówki z dinozaurami", to i ta książka mu się spodoba, jeśli nie - lepiej jeśli wybierze coś innego.
Literatura amerykańska ma starą tradycję beletrystyki traktującej o życiu zwierząt. To jest właśnie taka książka - kto w młodości pasjonował się Londonem czy Curwoodem, nie będzie zawiedziony. Jako że autor jest jednym z czołowych amerykańskich paleontologów, znajdziemy też mnóstwo ciekawych informacji na temat wymarłego świata dinozaurów. Czyta się naprawdę jednym tchem!
Ciekawe spojrzenie na zamierzchłe czasy.
Ciekawie napisane, z nienachalnie naukowym zacięciem i z interesującego punktu widzenia.
Moja Biblioteczka
Cytaty z książki
-
Samiec spogląda na obcą, a potem na Raptor Red. Nie ma porównania - myśli. Moja samica jes... więcej Robert T. Bakker – Raptor Red