9788326202155

- Ernest Hemingway – alkoholik, samobójca,
- James G. Ballard – prorok katastrofy,
- Marek Hłasko – polski gangster literatury,
- Aldous Huxley – z LSD na łożu śmierci,
- „American Psycho” – skandal przed wydaniem.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

Myślą przewodnią swojej książki Olga Romańska-Malina uczyniła sentencję Alberta Camusa "Buntuję się, więc jestem", będącą parafrazą słynnej kartezjańskiej myśli "Cogito, ergo sum".

Autorka dobrała ciekawe teksty, w których występuje motyw buntu bohatera. Są tu jednak przede wszystkim przykłady powieści i opowiadań, których twórcy złamali konwencje literackie i szokowali (lub wciąż szokują) swoim życiem, poglądami i podejmowaną problematyką (to m.in.: V. Nabokov, P. Roth, E. Hemingway, F. Dostojewski, P. Suskind, S. Rushdie, A. Gide, A. Huxley, O. Wilde, S. Burroughs, A. Burgess, J. Kosiński, W. Gombrowicz, M. Witkowski, E. Redliński, M. Gretkowska, , D. Masłowska, B. Rosiek, W. Kuczok, O. Tokarczuk).

Tematyka omawianych utworów jest bardzo różna - od historii o codzienności po pełne przemocy i wynaturzeń opowieści, od realistycznych perypetii po nadprzyrodzone i wykreowane światy... Mamy tu powieści obyczajowe, autobiograficzne, kryminalne, sensacyjne, fantastyczne oraz takie,...

goskrzys | 2017-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Opracowanie, które szczerze zniechęca do jego czytania, można co najwyżej przekartkować :/

Tematem powinien być "bunt literatów", więc można by się spodziewać, że autorka wybierze trochę celniej. Bo czy fakt, że ktoś pisze o seksie albo o narkotykach jest od razu świadectwem jego buntu wobec czegokolwiek? Moje pierwsze skojarzenia książek buntowniczych to np. "Buszujący w zbożu", "W drodze" czy "Paragraf 22" - ale tych książek próżno szukać w niniejszym opracowaniu. Zamiast tego autorka poszła na łatwiznę i powtórzyła wiele tytułów z opracowania "Książki zakazane". Nawet fotografie się powtarzają. Nie wiem, czy winić za to autorkę, czy raczej wydawnictwo, niemniej jednak działa to dość zniechęcająco.

Kolejna sprawa: naszpikowanie tekstów cytatami (niektóre rozdziały sprawiają wręcz wrażenie zlepienia samych zapożyczeń, łatanych krótkimi wstawkami odautorskimi), a także używanie słów-potworków, które miały chyba na celu nadanie całości większej powagi, ale podziałały wręcz...

Moja pierwsza książka z tej serii, znaleziona przypadkiem na regale w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Świetnie, przystępnie napisana, przykuwa uwagę, jest zjadaczem czasu i sprawia, że chcemy więcej. Gorąco polecam dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty literackie i chcą się dowiedzieć więcej o pisarzach, których książki mieli okazję już poznać. :)

patrycja_wojtowicz | 2014-09-22

Bardzo ciekawa książka, z naukowym zacięciem, ale jednocześnie przystępna dla mniej wyrobionych czytelników.

JankoMuzykant | 2016-05-04
szopenfeldziarka | 2015-07-13