x3

Okładka książki x3
Paweł Siedlar Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2010-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-12
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7574-254-1
Tagi:
x3 fabryka słów
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 6,2
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Ocena 6,2
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
312
109

Na półkach: , ,

Trzy opowiadania, trzy historie pozornie bez związku. Nie zostały jednak wybrane na chybił-trafił. Na pewnym poziomie, podświadomie, czytelnik czuje, że wszystkie do siebie pasują. Coś z przeszłości, coś z teraźniejszości i coś z czasu mniej więcej obecnego. Takie są pobieżne wrażenia. Autor jednak lubuje się w grozie z domieszką fantastyki co udowodnił już w książkach "Opowieści okrutne" i "Czekając w ciemności" i tutaj również każde opowiadanie ma jej przynajmniej szczyptę.
Historia pierwsza, z przyzwyczajenia powinna być wstępem, zaproszeniem dla czytelnika. Niestety, albo raczej na szczęście tak nie jest. Pan Siedlar w takie zabiegi się nie bawi. Współczesna rodzina wyjeżdża na odpoczynek do leśnej chatki istniejącej w oderwaniu od cywilizacji. Tam styka się z pradawną siłą żądną krwi. Będą musieli walczyć o swoje życie. Opowiadanie jest pełnokrwistym horrorem czerpiącym z najlepszych wzorców. Niewinny początek, stopniowo narastające napięcie i poczucie zagrożenia i może przewidywalny ale świetnie skonstruowany finał.
Druga historia to opowieść o spotkaniu człowieka ze starym biurkiem - meblem z bogatą i mroczną przeszłością. Klimat lekko a'la Indiana Jones osadzony w realiach PRL. Początkowo, jest to historia człowieka, który znalazł swój cel w życiu - renowacja i handel starymi meblami. Dopiero później pojawia się owo biurko, najpierw przelotnie, by potem zająć cały pierwszy plan opowiadania. Opowiadanie przez cały czas wydaje się być "normalne", a element nadprzyrodzony ujawnia się dopiero na zakończenie eksplodując morderstwem, szaleństwem i grozą.
Trzecie opowiadanie wydaje się być całkowicie odmienne od pozostałych. Brakuje tu czynnika nadnaturalnego. Wizja postapokaliptycznego świata, konkretnie Warszawy i próbującego się w niej odnaleźć człowieka - potencjalnie jedynego żyjącego na świecie. Fabuła jest jak początek filmu "Jestem Legendą" jednak idąca w zupełnie innym kierunku. Pojęcie grozy nie istnieje jako takie w tym świecie, istnieje w samym człowieku i dla głównego bohatera należy do normalnej codzienności. Apatia i spokój w połączeniu z samotnością, zaskoczeniem, alienacją od wszystkiego co znane, szaleństwem pukającym do drzwi umysłu. T0 wystarcza aż w nadmiarze, żeby zbudować odpowiedni klimat.
Mocną stroną Siedlara jest jego styl i warsztat pisarski. Buduje na z pozoru sztampowych schematach nadal interesujące opowiadania. Jego siłą nie jest tworzenie całkowicie nowych rozwiązań, a inteligentne wykorzystanie już istniejących. Umiejętne budowanie świata przedstawionego z odważnym korzystaniem z scenerii rodzimych miast i wsi. Do tego prosty ale inteligentny język ze znacznym zróżnicowaniem dla każdego bohatera. To wszystko powoduje, że książkę czyta się przyjemnie i z dużym zainteresowaniem. Zdecydowanym minusem jest objętość, bo ledwie 260 stron i odczuwa się znaczny niedosyt - przydało by się jeszcze jedno opowiadanie albo dwa. Jednak z perspektywy jakości treści nie ma co narzekać, bo przy tej objętości całość trzyma równy i wysoki poziom, którego często brakuje w tego typu zbiorach.

Trzy opowiadania, trzy historie pozornie bez związku. Nie zostały jednak wybrane na chybił-trafił. Na pewnym poziomie, podświadomie, czytelnik czuje, że wszystkie do siebie pasują. Coś z przeszłości, coś z teraźniejszości i coś z czasu mniej więcej obecnego. Takie są pobieżne wrażenia. Autor jednak lubuje się w grozie z domieszką fantastyki co udowodnił już w książkach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    79
  • Posiadam
    52
  • Chcę przeczytać
    48
  • Fabryka Słów
    5
  • 2014
    2
  • 2018
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Polskie
    1
  • Mam i nie oddam
    1
  • Wymienione/Sprzedane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki x3


Podobne książki

Przeczytaj także