The Last Time They Met
zlakolysanka

Linda i Thomas spotykają się po wielu latach na zjeździe literatów w Kanadzie. Oboje mają za sobą dramatyczne przeżycia: ona niedawno straciła męża i ma problemy z dorosłym synem; on, dawniej ceniony poeta, dotknięty osobistą tragedią, powraca właśnie do twórczości literackiej po paru latach dobrowolnej izolacji. Ich spotkanie nie jest przypadkowe. Dowiedziawszy się, że Linda będzie na zjeździe, Thomas postanawia nawiązać ponowny kontakt z kobietą, którą kochał przed laty. Ich romans przyniósł katastrofalne skutki i stanowił punkt zwrotny w życiu obojga. Historia ich miłości została przedstawiona w niezwykły sposób: powieść rozgrywa się w retrospekcji, ukazując losy bohaterów w Afryce, kiedy oboje mają po dwadzieścia sześć lat, a na końcu w Stanach, gdy się poznają jako licealiści.

„Ostatni raz” jest powieścią o uczuciu ponadczasowym, a przede wszystkim o tym, jak pojedyncze wydarzenie, decyzja, a nawet słowo mogą wpłynąć na ludzkie życie.

Anita Shreve, pisarka amerykańska, jest autorką międzynarodowego bestselleru „Żona pilota”. Jej książki cieszą się niezmierną popularnością na całym świecie.

[Prószyński i S-ka, 2003]

Kinga Kulig | 2016-04-16
Przeczytana: 09 września 2015

Linda i Thomas spotykają się po wielu latach podczas zjazdu literackiego w Kanadzie. Tak naprawdę to nie jest przypadkowe spotkanie tych dwojga, tym bardziej, że specjalnie Thomas na wieść o przybyciu ukochanej z przeszłości przybywa na miejsce.

Tych dwoje żyje obecnie w zupełnie innych światach. Kobieta pisuje tomiki wierszy o głębokich uczuciach, miłości, ale jej teksty przypominają raczej długie opowieści o czymś utraconym, pewnej tęsknocie. Zaś Thomas zasłynął dzięki cyklowi wierszy „Do Magdaleny”, które są niczym innym jak westchnieniem do tego, co przepadło, zostało skradzione, odebrane w bolesny sposób. Słowa wierszy są o samej Lindzie.

Linda na co dzień stawia czoło codzienności. Niedawno straciła męża, który zmarł na wylew, a na dodatek jej dorastający, choć pełnoletni syn wpada w tarapaty, z których to nie łatwo jest się wyplatać. On zaś, czyli Thomas, niegdyś znany poeta o całkiem interesującym dorobku, powraca na rynek literacki z nowymi utworami. Dobrowolnie...

tallgirl88 | 2014-12-27
Przeczytana: 2014 rok

Czytałam tę książkę po angielsku i była to pierwsza książka Anity Shreve, którą przeczytałam. Po niej sięgnęłam po kolejne, ale żadna nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak ta. Razem z bohaterami cieszyłam się każdym ich spotkaniem, razem z nimi cierpiałam każdą rozłąkę, niemożność bycia razem. Zakończenie naprawdę mnie poruszyło. Kończąc ostatnią stronę pomyślałam : Nie, niemożliwe! Mimo, że nie mieli szansy na bycie razem, to żałowałam, że nie dane im było mieć nawet tej namiastki... Po zakończeniu czytania długo o tej historii myślałam, może dlatego, że poruszyła pewne głęboko skrywane wspomnienia i pragnienia. Bo pewnie wielu z nas ma taką osobę, która z naszego życia znika i powraca jak bumerang...

portana | 2016-07-31
Asia | 2016-01-04