Procedury badania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

Sprawozdanie finansowe to jedno z podstawowych źródeł informacji finansowej przydatne dla szerokiego kręgu użytkowników. Istotne jest, aby było ono przygotowane właściwie i dawało użytkownikom wiarygodną informację. Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta jest tą czynnością, która ma służyć zweryfikowaniu poprawności sporządzenia sprawozdania finansowego, a tym samym jakości informacji. z tego powodu niezmiernie ważne jest odpowiednie przeprowadzenie badania. Regulacje polskie zawierają odpowiednie normy i wytyczne postępowania dla biegłych rewidentów, ale w sprawach nieuregulowanych odsyłają do Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Standardy te zostały już wprowadzone do porządku prawnego Unii Europejskiej i ich pełne powszechne stosowanie jest tylko kwestią czasu.W książce przedstawiono procedury badania sprawozdań finansowych w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej. Przy jej opracowaniu uwzględniony został stan MSRF obowiązujący przy badaniu sprawozdania za rok 2008. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano między innymi procedury badania sprawozdań finansowych właściwe dla poszczególnych etapów badania, procedury pozyskiwania dowodów badania, procedury badania wybranych szczególnych zagadnień oraz procedury kontroli jakości usług badania sprawozdań finansowych.Książka przeznaczona jest dla biegłych rewidentów i osób przygotowujących się do wykonywania tego zawodu. Autor stara się w niej odpowiedzieć na pytanie, jak badać sprawozdanie finansowe zgodnie z MSRF. Taka wiedza może być przydatna również innym audytorom i służbom kontrolnym ze względu na sposób podejścia do metodyki badania. z drugiej strony książka adresowana jest do służb finansowo-księgowych. Pozwala podmiotom badanym zapoznać się z zakresem badania i czynnościami, jakie będą wykonywane, ich uzasadnieniem, celem, zakresem informacji, jakie będą potrzebne do przeprowadzenia badania. Pozwoli, zatem zrozumieć podejście biegłego rewidenta, sens jego pracy i wymagań wobec spółki, jak również przygotować się do badania, aby przebiegło ono bez problemów i przyniosło jak największy pożytek spółce. Wreszcie książka może być pomocna studentom i pracownikom naukowym zajmującym się tematyką audytu.