Zbrodnia i kara

Okładka książki Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Tytuł oryginału:
Priestuplienije i nakazanije
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374355964
Tłumacz:
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
Tagi:
literatura rosyjska zbrodnia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
560
172

Na półkach: , , ,

Grubość lektur pozytywizmu bardzo mnie przeraża, więc zabrałam się za nie z wielkim wyprzedzeniem. Na przystawkę poszła „Zbrodnia i kara”, która była „najchudsza” z zaplanowanych ksiąg.

Pomysł na tę powieść kwitła w umyśle autora przez piętnaście lat przebywania na katordze. Był on odpowiedzią na kryzys ekonomiczny oraz patologie społeczne (które bardzo wyraźnie zarysował autor w powieści). Jak zwykle do rosyjskiego autora podeszłam z wyraźnym optymizmem i naprawdę – nie zawiodłam się. „Zbrodnia i kara” stała się moim numer jeden, jeśli chodzi o lektury w liceum, a może o lektury ogółem we wszystkich latach nauki.

Rodion Raskolnikow, będący głównym bohaterem powieści, jest – czy raczej był – studentem prawa, ma dwadzieścia trzy lata i – podobnie jak wszyscy bohaterowie – nie ma pieniędzy i otacza go nędza. Muszę przyznać, że dawno nie czytałam o tak świetnie skonstruowanym bohaterze. Niesamowicie głęboki portret psychologiczny mordercy, czegóż więcej trzeba? Był on nieprzeciętnie inteligentny i porywa się na czyn zabójstwa nie dla zysku, a dla idei uwolnienia ludności od ciemiężyciela, według niego.

Już na początku powieści wiemy co się stanie, nie przeszkadza to jednak w dalszym czytaniu. Raskolnikow wciąż zaskakuje nas swoimi głębokimi przemyśleniami, które obrazują jego poglądy na świat. Nie jest to lekka lektura, ciężkie filozoficzne wstawki niekiedy utrudniają lekturę, ale ostatecznie chcesz czytać dalej i dowiedzieć się, czy zbrodnia zostanie ukarana.

Autor podzielił powieść na cztery etapy – zbrodni, winy, kary i odkupienia. W tej pierwszej widzimy sam plan i to z jaką premedytacją działa główny bohater. Jednocześnie „nieprzewidziane skutki” dają wiele do myślenia – niczego nie można być pewnym, a zbrodnia rodzi kolejną zbrodnię. W kolejnej części bohater zmaga się ze swoim sumieniem. Stara się wyprzeć zbrodnię ze swojej świadomości, a przy tym popada w chorobę, która skutecznie wyniszcza jego organizm. Swoją winę uświadamia sobie dopiero podczas rozmowy z Zofią Siemionowną (Sonią).

Nie chcę równocześnie zdradzać fabuły powieści, gdyż uważam, że jest to pozycja, którą naprawdę warto przeczytać (notabene, to i tak lektura, więc wypada). Muszę przyznać, że niesamowicie podbiła moje serce, mimo kilku zdarzeń, które nie podobały mi się.

Najciekawszy wątkiem dla mnie był los Sonii, której ciężko nie współczuć. To ona stała się dla mnie najciekawszą postacią, choć nieco naiwną w moim odczuciu, jeśli chodzi o wiarę w Boga i to, iż On nie pozwoli na cierpienie małych dzieci, jej rodzeństwa.

Była to jedna z filozofii życia, jaką przedstawił nam autor. Raskolnikow przedstawia nam ideę podziału społeczeństwa na wyższe i niższe jednostki, co nasuwa nam nawiązanie do teorii Nietzschego o „nadczłowieku”. W moim odczuciu jednak, choć jest to brutalna teoria, została ona w „Zbrodni i karze” przedstawiona przystępniej niż w „Tako rzecze Zaratustra”.

Eksperyment Raskolnikowa nie wypalił – zbrodnia okazała się błędem, gdyż została odkryta. Nie taki był jego zamiar, ale ostatecznie patrząc z innej strony, znalazł coś innego właśnie dzięki tej historii. Pewnego rodzaju szczęście, które można skwitować – „prawdziwa miłość poczeka”.

Pozdrawiam
/ludzka-sokowirowka.blogspot.com/

Grubość lektur pozytywizmu bardzo mnie przeraża, więc zabrałam się za nie z wielkim wyprzedzeniem. Na przystawkę poszła „Zbrodnia i kara”, która była „najchudsza” z zaplanowanych ksiąg.

Pomysł na tę powieść kwitła w umyśle autora przez piętnaście lat przebywania na katordze. Był on odpowiedzią na kryzys ekonomiczny oraz patologie społeczne (które bardzo wyraźnie zarysował...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    58 505
  • Chcę przeczytać
    9 484
  • Posiadam
    7 606
  • Ulubione
    3 567
  • Lektury
    1 771
  • Teraz czytam
    1 005
  • Klasyka
    486
  • Lektury szkolne
    353
  • Chcę w prezencie
    328
  • Literatura rosyjska
    292

Cytaty

Więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i Kara Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także