rozwiń zwiń

Good night, Dżerzi

Okładka książki Good night, Dżerzi
Janusz Głowacki Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowa proza polska
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-10
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324721351
Tagi:
Jerzy Kosiński Nowy Jork

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
1210 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
529
517

Na półkach:

„Good night Dżerzi” to pierwsza książka Janusza Głowackiego jaką przeczytałam i zrobiłam to tylko ze względu na fakt, iż została poświęcona Jerzemu Kosińskiemu, który jest jednym z moich ulubionych autorów. Jakoś do tej pory nie było mi po drodze z panem Głowackim i chyba niestety tak – póki co – pozostanie. Ale po kolei.

Narratorem książki jest alter ego autora lub może i sam Janusz Głowacki. Nie znam jego biografii na tyle dobrze, by stwierdzić czy we fragmenty dotyczące jego życia również wkradła się fikcja literacka, ale jakieś wątki autobiograficzne znajdziemy tu bez wątpliwości. Tak czy inaczej, Jerzy „Dżerzi” Kosiński jest tylko jednym z bohaterów opisywanych w tej książce i przez sporą jej część niestety zdominowanym przez inne postacie, które się w niej pojawiają. Wyjątkowo dużo miejsca poświęcone jest np. młodej Rosjance, malarce, którą z Moskwy zabrał do lepszego świata jej przyszły niemiecki mąż i która, w swoim czasie, pojawiać się będzie w otoczeniu Kosińskiego dość często. Chwilami miałam wrażenie, że fabuła kręci się raczej wokół niej.

Koncepcja książki przypomina bardziej zbiór dość luźno powiązanych ze sobą anegdot na temat Kosińskiego, ale i samego Nowego Jorku oraz życia artystyczno-kulturalnego, w którym uczestniczyli zarówno Kosiński jak i Głowacki oraz inni wspominani artyści i, jak to się dzisiaj ładnie określa, celebryci. Przez dość długi wstęp informacje o Dżerzim trzeba było wyłapywać jakby między wierszami.

Poza tym narrator, który w książce pracuje nad scenariuszem filmowym o Kosińskim, od czasu do czasu przedstawia sceny swego przyszłego filmu obrazujące retrospekcje z poszczególnych etapów życia Dżerziego. Sporo łudząco przypomina również fragmenty najgłośniejszej i najbardziej kontrowersyjnej powieści Kosińskiego – czyli „Malowany ptak” – która chyba najbardziej przyczyniła się do skandalu, upokorzenia oraz tragicznego końca autora.

Do stylu książki trzeba się bez wątpienia przyzwyczaić, ale gdy się już go zaakceptuje można się również w końcu sporo dowiedzieć o życiu Kosińskiego. W moim przypadku było to raczej usystematyzowanie wiedzy, którą posiadałam z innych źródeł oraz uzupełnienie, czy też wzbogacenie biografii Jerzego Kosińskiego.

Książka specyficzna, która nie oczarowała mnie jakoś mocno, ale absolutnie nie żałuję, że ją przeczytałam. Fragmenty dość mocne, zaskakujące i pewnie mogące szokować bardziej wrażliwych czytelników. Polecam oczywiście fanom Jerzego Kosińskiego.

„Good night Dżerzi” to pierwsza książka Janusza Głowackiego jaką przeczytałam i zrobiłam to tylko ze względu na fakt, iż została poświęcona Jerzemu Kosińskiemu, który jest jednym z moich ulubionych autorów. Jakoś do tej pory nie było mi po drodze z panem Głowackim i chyba niestety tak – póki co – pozostanie. Ale po kolei.

Narratorem książki jest alter ego autora lub może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 874
  • Chcę przeczytać
    747
  • Posiadam
    571
  • Teraz czytam
    55
  • Ulubione
    36
  • 2011
    31
  • Literatura polska
    18
  • 2012
    15
  • 2013
    9
  • Literatura polska
    9

Cytaty

Więcej
Janusz Głowacki Good night, Dżerzi Zobacz więcej
Janusz Głowacki Good night, Dżerzi Zobacz więcej
Janusz Głowacki Good night, Dżerzi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także