Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować

Wydawnictwo: Cat Book
978-83-930831-2-1
poradniki

Lojalnie uprzedzam - w tej książce będziemy zajmowali się wyłącznie jednym tematem: pisaniem, czyli twórczym procesem wyczarowywania opowieści literackiej, wywoływania jej niejako z głębin umysłu autora. Moim celem jest pokazanie adeptom pisarstwa, jak tego dokonać możliwie szybko i bezboleśnie. Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy....

Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy. Okazało się bowiem, że bardzo skutecznie pomagają stworzyć wciągające historie, które dobrze się czyta. A przecież to takie właśnie chcą pisać profesjonaliści. Techniki te, będące przede wszystkim narzędziami, nie wpływają na jakość artystyczna utworów powstałych przy ich użyciu.
Żaden pisarz nie wykorzystuje wszystkich opisanych tu metod. Żadnemu też nie udało się ich wszystkich pominąć. To, jak i czy w ogóle odgrywają swoją rolę, zależy wyłącznie od stosującej je osoby. Krótko mówiąc, oto chwyty i techniki publikującego pisarza.
To wszystko, co oferuje ta książka.

źródło opisu: merlin.pl

zabawnanazwa | 2015-01-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2014
Jarek | 2015-01-01

Świetna książka dedykowana dla tych, którzy sami próbują sił w pisaniu.

Napisana rzeczowo i konkretnie, operująca przykładami. Nieraz schodzi do poziomu pojedynczych detali. Uzasadnia dlaczego dane słowo jest lepsze niż inne. Samo mięsko dla adeptów pióra.

Nie jest to jednak magiczna księga, po przeczytaniu której, każdy zacznie pisać jak Bułhakow czy Eco. Najważniejszą jej wartością jest usystematyzowanie i poukładanie podstawowych reguł sztuki. Wytyczenie drogi i ustawienie kierunkowskazów, aby móc się poruszać w pisarskiej dżungli. A do tego - rzecz arcyważna - ta książka to pomoc w _świadomym_ pisaniu. Pomoc w świadomym umieszczaniu w tekście opisów, scen i motywów, które _czemuś_służą_.

Jak dla mnie to podstawowa pozycja dla początkujących mistrzów pióra.

Pozdrawiam,
Jarek

Iga | 2012-07-09

Zastanawiałam się, czy jest sens czytać książki, które uczą pisać drugiego człowieka. W końcu nie powstała żadna reguła, schemat i nie istnieje jakiś klucz , nie spotkamy Dżina z lampy i nie wypowiemy życzenia : Chcę, aby moje powieści odniosły sukces, a ja stał się jednym z najlepszych pisarzy albo nawet najlepszym. Tak się oczywiście nie da. Dwight V. Swain przedstawia w swoim poradniku, w jaki sposób budować akcje, tworzyć napięcie, budować bohaterów. Gdy przeczytałam pierwsze kilka stron, byłam zachwycona i zarazem zaskoczona, bo od dawna poszukiwałam jakiegoś poradnika, dzięki któremu poznam zasady rządzące światem pisarzy. Potrzebowałam takiej właśnie motywacji. "Warsztat pisarza jest zbiorem rad dotyczących pisania. One motywują do pracy. Przedstawiają ją w innym świetle, a mianowicie :"Aby zostać pisarzem, trzeba mieć przede wszystkim zdolność do emocjonalnego zaangażowania. Trzeba odczuwać. I to intensywnie. [...] Nie sposób przekazać coś, czego się nie czuje. Bez uczuć...

Czytelnik_Anonimowy | 2011-05-04

Szczerze powiedziawszy żałuję zakupu tej książki. Skusiłem się reklamą i pobiegłem do Empiku z nadzieją, że dostanę do ręki wreszcie wartościową pozycję na temat pisarstwa i warsztatu pisarza. Tymczasem otrzymałem kolejny, amerykański podręcznik, który mnie rozczarował. Nie wiem co jest takiego w tego typu książkach zza oceanu ale prawie zupełnie nie daje się ich czytać. Są nudne i trzeba przez nie brnąć jak w śniegu po pas. Nie neguję merytorycznej warstwy tej książki. Jest pod tym względem wartościowa. Ale język jakim została napisana - i szczególnie zasypywanie przykładami - mnie to przygnębia. Jest to w mojej ocenie następna topornie napisana książka o tym jak pisać, ale w stylu jak nie należy pisać.

kira-klux | 2016-08-22

Siadłam do książki, bez długopisu ale po paru słowach wstałam po notatnik.
Zapisałam wiele wartosciowych rad i spostrzezen.
Warto , przejrzeć te ksiązke a nawet wniknąć w nią...
i trzymac blisko....

Panna2w | 2012-06-17

Genialna! Skarbnica dobrych rad. Przeczytałam, zapisałam ten tytuł głęboko w pamięci i ciągle do niej powracam. Dopóki ta książka nie wpadła mi w ręce, byłam przekonana o wysokim poziomie mojej twórczości. Każda strona w prosty i ciekawy sposób pokazała mi coś nowego, wytknęła błędy, dała porządnego kopa i to dzięki niej sumiennie wzięłam się za pisanie. Polecam każdemu, komu potrzeba motywacji, świeżego spojrzenia na własną twórczość, innej perspektywy.

ducati7 | 2014-10-07

Wiele cennych uwag, ale muszę przyznać, że dużo tekstu pominęłam, bo trochę mnie pewne kwestie nudziły. Pierwsze rozdziały książki ciekawe i skorzystałam z rad, ale pozostałe nie przykuły mojej uwagi.
Polecam osobom, które mają problem z opisem osób, rzeczy, zdarzeń.

biebronka | 2012-02-22

Ciekawa i pełna dobrych rad. Podnosi na duchu początkującego pisarza, któremu jest "pod górkę" Nie ma w niej pustej gadaniny, jest rzeczowa.

Wanda | 2013-11-03
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"Warsztat pisarza" to jedna z moich ulubionych ostatnio pozycji, dlaczego? no właśnie...Autor w sposób bardzo motywujący podchodzi do początkującego pisarza, pokazując mu krok po kroku jak stworzyć fikcyjny świat, swojego bohatera, budować akcję itd. Nie byłoby w tej książce nic szczególnego gdyby Dwight V.Swain nie pokazał mi jak być kreatywnym i twórczym, autor daje każdemu szansę, ale podkreśla również, że nie każdy się do pisarstwa nadaje. Co mnie urzekło? właściwie nie wiem- i to jest cudowne! Nawet autor podkreśla fakt że czytelnik nie musi umieć nazwać uczuć, które go nachodzą po przeczytaniu czegokolwiek- ważne żeby wiedział, że są to odczucia pozytywne lub negatywne, a najlepiej żeby poruszały skrajnie. Tak właśnie jest w moim przypadku, pokochałam ten poradnik, dlatego że nie daje konkretnych odpowiedzi czy przepisu za to, że pokazuje mglisty kierunek i pozostawia swobodę. Z każdego niemal zdania bije czyste doświadczenie, dzięki któremu możemy się uczyć. A najważniejsze...

pisareczka | 2016-04-08

Książka naładowana informacjami, co może utrudniać przyswojenie sobie tego wszystkiego przy pierwszym czytaniu. Najważniejsze informacje zawarte są na początku - rola emocji i słów jakich się używa.
To wręcz akademicki podręcznik i niektóre zagadnienia przedstawione są tak, jakby autor opowiadał o nich studentom (co ma swoje wady i zalety). Osobiście czytam ją fragmentami, kiedy zastanawiam się, czy czegoś nie poprawić w tym, co piszę. Najlepiej czytać ją jednak, kiedy historia jest jeszcze w waszej głowie, bo gdy macie ją już na papierze, można poczuć się sfrustrowanym tym ile rzeczy napisało się nie tak, jak powinno się to robić.