Rynkowy umysł

Wydawnictwo: CiS
biznes, finanse

Dzięki Shermerowi poznajemy ewolucyjne korzenie naszego poczucia sprawiedliwości i innych moralnych zachowań i śledzimy też, w jaki sposób ta ewolucyjna moralność ukształtowała i kształtuje rynek

mefisto81 | 2016-01-03

Książek traktujących ekonomię z różnych naukowych stron pojawiło się w ostatnich latach całe zatrzęsienie. Do tej pory chyba najbardziej uwiódł mnie Sedlacek ze swą " Ekonomią dobra i zła". Jednak po przeczytaniu "Rynkowego umysłu" został zdetronizowany na rzecz Michaela Shermera z jego apologetyką wolnego rynku i liberalnej demokracji. Autor co rusz przytacza kolejne eksperymenty potwierdzające tezę, że od czasu istnienia społeczności zbieracko - łowieckich i ich transformacji w konsumentów - handlowców wszystko co się wydarzyło nie było swoiście zdeterminowane przez Historię, ale nastąpił zbieg tysięcy czynników adaptacyjnych pozwalających tworzyć systemy wymiany towarów najbardziej odpowiadające naturze ludzkiej. Książka jest naszpikowana wieloma ciekawostkami o samym człowieku, jego naturze, jego ewolucji, a wszystko to zbiega się do jednego: jak mamy dobrze funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości którą nazywamy rynkiem. Jednak Shermer nie boi się wypisywać recept jak żyć...

lavanite | 2016-11-27
GI90 | 2016-09-27