Dickens: Opowieść biograficzna

biografia, literatura, pisarz
Inis

Mollinka_90 | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Muszę przyznać, że chyba mam szczęście do biografii. Chociaż za nimi nie przepadam, te które miałam okazję do tej pory przeczytać, zrobiły na mnie korzystne wrażenie. Z natury nie przepadam za zaczytywaniem się w ludzkich życiorysach, ale są takie osoby z kręgu literatów, aktorów, piosenkarzy, na których temat nie wystarczą mi zdawkowe informacje.

Po bliższym zaznajomieniu się z historią sióstr Bronte, przyszła pora na kolejnego klasyka angielskiej literatury - Karola Dickensa. Tym chętniej właśnie teraz zabrałam się za lekturę książki znalezionej w bibliotece na półce z wymianą, że zaistniały ku temu sprzyjające okoliczności: nadchodzi Boże Narodzenie, nieodmiennie kojarzące się z "Opowieścią Wigilijną", a parę dni temu zdarzyło mi się obejrzeć ekranizację "Wielkich nadziei", do których lektury od jakiegoś czasu również się przymierzam.

Biografia wielkiego pisarza autorstwa Stefana Majchrowskiego to rzetelna analiza jego życia. Pisarz tworzył w epoce wiktoriańskiej, do dziś...

Ciekawie napisana, obfitująca w liczne anegdoty biografia, którą czyta się jak powieść. I nic dziwnego, bo życie Dickensa było tak aktywne, burzliwe i pełne niespodzianek, że mogłoby posłużyć za kanwę niejednej powieści (co zresztą się stało, gdyż pisarz wykorzystał wątki autobiograficzne nie tylko w "Dawidzie Copperfieldzie", ale i w wielu innych utworach).

Autor opowiada o życiu i twórczości prozaika w interesujący sposób - udało mu się połączyć lekkość pióra ze szczegółowością, bogatym materiałem faktograficznym dotyczącym nie tylko tytułowego bohatera, ale i członków jego licznej rodziny, przyjaciół oraz rywali, a także innych wielkich osobowości epoki.

Książka dostarcza wielu ciekawostek na temat genezy wszystkich znanych dzieł Dickensa, co jest w wielu przypadkach cenną informacją dla czytelników. Mamy okazję poznać także reakcje dziewiętnastowiecznych odbiorców na poszczególne utwory, które zazwyczaj najpierw ukazywały się w odcinkach.

Polecam nie tylko fanom...

mamaKa | 2016-11-21
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane