Kościół i Sekty w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezji Gdańskiej "Stella Maris"
83-85111-10-7
filozofia i etyka
surven

Panoramę Kościołów, religii niechrześcijańskich, a także sekt, ruchów parareligijnych i światopoglądowych prezentuje „Leksykon Kościołów, ruchów religijnych i sekt w Polsce”. Autorem jest bp Zygmunt Pawłowicz. Książka ukazała się nakładem Biblioteki „Niedzieli”. Leksykon zawiera m.in. zwięzły opis polskiej sytuacji religijno-światopoglądowej (wraz z wnioskami dotyczącymi polskiej i...

Leksykon zawiera m.in. zwięzły opis polskiej sytuacji religijno-światopoglądowej (wraz z wnioskami dotyczącymi polskiej i europejskiej przyszłości), przybliża też historię ruchu ekumenicznego, podaje dane o ośrodkach informacji o sektach i ruchach religijnych.
Autor szeroko omawia m.in. Kościoły wschodnie – przybliżając ich doktrynę, strukturę i obecną sytuację – a także Kościoły związane z reformą protestancką.
Publikacja wiele miejsca poświęca religiom niechrześcijańskim, podając podstawowe fakty, m.in. o judaizmie, islamie, hinduizmie i buddyzmie. Leksykon zawiera także podstawowe informacje na temat religii wyznawanych w Chinach i Japonii, takich jak: konfucjanizm, taoizm, szintoizm.
Bardzo ważną część Leksykonu stanowią rozdziały poświęcone sektom i ruchom parareligijnym i światopoglądowym. Bp Zygmunt Pawłowicz podaje typologię sekt w Polsce. Omawia także tzw. sekty destrukcyjne, m.in.: kościół scjentologiczny, kościół Moona, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny oraz grupy satanistyczne. Wśród ruchów parareligijnych i światopoglądowych autor przedstawia m.in. New Age i masonerię.
„W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił znaczący rozwój związków wyznaniowych, określanych jako sekty, ruchy religijne, grupy destrukcyjne, ruchy okultystyczne, ezoteryczne czy też związki o nowych i ekscentrycznych światopoglądach” – pisze we wstępie bp Pawłowicz.
Leksykon skierowany jest do specjalistów z różnych dziedzin: socjologów, religioznawców, psychologów i teologów. Opracowanie może okazać się pomocne także dla duszpasterzy, katechetów, wychowawców i rodziców.
Bp Zygmunt Pawłowicz specjalizuje się w teologii fundamentalnej i tematyce religiologicznej. Jest autorem kilkunastu książek i wielu artykułów z zakresu teologii i religioznawstwa. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem sekt i związków wyznaniowych. Opublikował m.in. książkę „Kościół i sekty w Polsce”. Obecnie jest biskupem seniorem archidiecezji gdańskiej.
Książka już jest dostępna w księgarniach.

– Kościół rzymskokatolicki
– Kościoły wschodnie
– Kościoły związane z reformą protestancką
– Religie niechrześcijańskie
– Sekty
– Ruchy parareligijne i światopoglądowe – to główne zagadnienia omówione w książce bp. Zygmunta Pawłowicza, wydanej w Bibliotece „Niedzieli”.

Katolik powinien zajmować postawę odpowiednią do swej godności i posłannictwa wobec przedstawicieli innych religii i światopoglądów. Poczucie swej godności każdy katolik czerpie z najgłębszych źródeł swego człowieczeństwa i swego powiązania z Bogiem.

Problem sekt jako związków wyznaniowych czy ruchów religijnych i parareligijnych podejmuje prawodawstwo państwowe, szereg dziedzin nauki, religie i Kościoły

Autor: Ks. Mariusz Frukacz

źródło opisu: http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd200820&nr=29

źródło okładki: http://allegro.pl/kosciol-i-sekty-w-polsce-pawlowicz-i1469245215.html

IwonaB | 2013-08-11
Na półkach: 2013, Przeczytane