Co to jest matematyka?

Okładka książki Co to jest matematyka? Richard Courant, Herbert Robbins
Okładka książki Co to jest matematyka?
Richard CourantHerbert Robbins Wydawnictwo: Prószyński i S-ka informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
What is Mathematics? An Elementary Approach to Ideas and Methods
Prószyński i S-ka
1998-01-01
1959-01-01
83-7180-005-3
Rafał Kołodziej
matematyka

Świetna książka również dla tych, którzy w szkole nie przepadali za matematyką. Polecam

Jestem studentem matematyki i po książkę sięgnąłem w celu pogłębienia wiedzy na temat historii matematyki, jej podstaw, ewolucji paradygmatów i pojęć - chciałem się dowiedzieć co to jest matematyka. Miałem wszelkie podstawy by stawiać względem tej książki takie oczekiwania, już choćby po samym tytule. Czy dowiedziałem się co to jest matematyka? Nie. Dowiedziałem się głównie co to jest geometria, a i to w mało przystępny sposób. Autorzy stawiali sobie za cel przybliżyć wizerunek królowej nauk i zachęcić czytelnika do dalszej lektury, jednak obawiam się, że efekt jest diametralnie przeciwny.

To klasyczne dzieło matematyki popularnej, napisane w latach 40-tych ubiegłego wieku przez czołowych ówczesnych matematyków, niewiele się zestarzało. Ambicją autorów było przedstawienie najważniejszych działów matematyki w formie w miarę lekkiej, ale nie unikając formalnych rozważań, twierdzeń i dowodów. Trzeba przyznać, że im się to udało.

Wróciłem do tej książki po latach znów z wielką przyjemnością. Autorzy zaczynają od rzeczy łatwych i oczywistych, a kończą na zaawansowanych teoriach, hipotezach i twierdzeniach. Co ciekawe, niektóre z omawianych twierdzeń pozostawały wciąż nierozstrzygnięte w czasach gdy książka była pisana. I tak mówiąc o teorii liczb, autorzy przedstawiają Wielkie Twierdzenie Fermata udowodnione dopiero w latach 90-tych. Zaś przedstawiając topologię dochodzą do twierdzenia o czterech barwach, które udowodniono dopiero niedawno.

Jest to wciąż wspaniałe dzieło, przydatne zwłaszcza dla tych uczniów, których pasjonuje matematyka i którzy chcą się dowiedzieć czegoś ponad program szkolny. Tu dygresja: w czasach okropnej komuny wykładano w szkołach średnich rachunek różniczkowy i całkowy, teraz go nie ma, a w książce Couranta i Robbinsa przedstawiony jest wspaniale. Poza tym mamy tu wprowadzenie do teorii liczb, algebry, liczb zespolonych, geometrii (w tym geometrii nieeuklidesowej),topologii. Jak już pisałem, każdy rozdział zaczyna się stosunkowo prosto, ale dość szybko wykład staje się dosyć wymagający, autorzy oczekują od czytelnika wysiłku, zaangażowania i oczywiście zaciekawienia tematem.

Może najciekawsze w tym wszystkim jest obcowanie z myślą, rozumowaniem, argumentacją wybitnych matematyków. Dowiadujemy się jakie są ich poglądy na naukę, przy okazji dostajemy sporo wiadomości z historii matematyki.

Jak już pisałem, książka niewiele się zestarzała i stanowi świetną podstawę do dalszych studiów. Bardzo ją polecam wszystkim tym, którzy interesują się matematyką, doceniając jej piękno i znaczenie, oraz chcą wiedzieć więcej o królowej nauk.

Wróciłem do tej książki po...

• Matematyka
  • Maths
  • Do kupienia
  • Do wyszukania
  • 07.Pdf+

Dodaj cytat z książki Co to jest matematyka?