Co to jest matematyka?

What is Mathematics? An Elementary Approach to Ideas and Methods
83-7180-005-3
matematyka
Remi Lew

"Co to jest matematyka?" to książka dla początkujących i zaawansowanych, dla uczniów i nauczycieli, dla filozofów i inżynierów; to wspaniała kolekcja pereł matematyki i piękny pejzaż tej niezwykłej dziedziny ludzkiej wiedzy.

almos | 2014-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2014

To klasyczne dzieło matematyki popularnej, napisane w latach 40-tych ubiegłego wieku przez czołowych ówczesnych matematyków, niewiele się zestarzało. Ambicją autorów było przedstawienie najważniejszych działów matematyki w formie w miarę lekkiej, ale nie unikając formalnych rozważań, twierdzeń i dowodów. Trzeba przyznać, że im się to udało.

Wróciłem do tej książki po latach znów z wielką przyjemnością. Autorzy zaczynają od rzeczy łatwych i oczywistych, a kończą na zaawansowanych teoriach, hipotezach i twierdzeniach. Co ciekawe, niektóre z omawianych twierdzeń pozostawały wciąż nierozstrzygnięte w czasach gdy książka była pisana. I tak mówiąc o teorii liczb, autorzy przedstawiają Wielkie Twierdzenie Fermata udowodnione dopiero w latach 90-tych. Zaś przedstawiając topologię dochodzą do twierdzenia o czterech barwach, które udowodniono dopiero niedawno.

Jest to wciąż wspaniałe dzieło, przydatne zwłaszcza dla tych uczniów, których pasjonuje matematyka i którzy chcą się dowiedzieć...

_Arbuz | 2016-04-19
Przeczytana: styczeń 2016

Jestem studentem matematyki i po książkę sięgnąłem w celu pogłębienia wiedzy na temat historii matematyki, jej podstaw, ewolucji paradygmatów i pojęć - chciałem się dowiedzieć co to jest matematyka. Miałem wszelkie podstawy by stawiać względem tej książki takie oczekiwania, już choćby po samym tytule. Czy dowiedziałem się co to jest matematyka? Nie. Dowiedziałem się głównie co to jest geometria, a i to w mało przystępny sposób. Autorzy stawiali sobie za cel przybliżyć wizerunek królowej nauk i zachęcić czytelnika do dalszej lektury, jednak obawiam się, że efekt jest diametralnie przeciwny.

Remi Lew | 2010-11-16
Przeczytana: 21 października 2010

Książka jest przekrojem przez całą matematykę. Myślę, że każdy zainteresowany znajdzie dla siebie w niej coś ciekawego - na początku przeczytałem ją od deski do deski, a teraz zaglądam jeszcze raz do najciekawszych dla mnie fragmentów. Znajdziemy tam i geometrię i topologię, i teorię liczb i analizę. A najciekawsze jest to, że wszystkie części są jakby odrębnymi wykładami, które rozpoczynają się na poziomie ucznia szkoły średniej i krok po kroku dobudowują kolejne stopnie w fascynujący sposób. Książka pokazuje piękno abstrakcyjności matematyki ale też dokładne studium jej związku z opisywaną rzeczywistością, który to związek czasami nie był widoczny na początku powstawania nowego działu królowej nauki.

Ajvimar | 2017-12-21
liaison | 2017-03-12