Bartłomiej Farrar

Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Srebrnego Klucza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Brat Farrar
Lil

Stylowy kryminał. Angielska prowincja, rodzinna tajemnica, spadek, odnaleziony po latach syn i brat... Misterna intryga, ciekawe postaci.

Alfalfa | 2011-03-24
Przeczytana: 1990 rok

Książka czytana kilkakronie, jeśli nie kilkunasto-, kompletnie zaczytana :) Jest jedną z tych książek, które otwieram w jakimkolwiek miejscu i mam ciągłość opowiadanej historii. Bardzo ciekawy kryminalik, do którego poszukiwania, jeszcze na początku lat 90-tych, zachęcił mnie mini-serial angielski o tym samym tytule. Aktor grający tam podwójną rolę (Marc Greenstreet) bardzo mi się wówczas podobał (miałam wtedy 15 lat) :D Chętnie bym sobie obejrzała jeszcze raz.

Beti | 2014-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Po latach odnajduje się zaginiony brat który popełnił samobójstwo,jednak prawda okazała się jeszcze inna.

Secrus | 2014-08-12
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

"...„Bartłomiej Farrar” od pierwszych rozdziałów roztacza przed czytelnikiem opowieść, którą chce się poznać, wręcz wyczekuje jej rozwoju. Josephine Tey umiejętnie buduje podłoże psychologiczne swoich bohaterów i na nim opiera cały urok intrygi. Ta z kolei nie należy do rasowo kryminalnych; nie uświadczymy tutaj śledztwa od pierwszych stron, za to w pełni rekompensująca okaże się stylistyka obyczajowo-psychologiczna. Fabuła czerpie z motywu zagadki sprzed lat, którą należy rozwiązać z perspektywy teraźniejszości, a kto czytał chociażby „Córkę czasu” autorki, ten wie, jak potrafiła sobie radzić z takimi historiami. Jeśli z kolei jesteśmy przy analogiach, momentami klimat opowieści przywodził mi na myśl „Dolores Claiborne” – recenzowana książka to również w znacznej części obyczaj, ale podszyty tajemnicą, która zwinnie przemyka między stronicami, jest odczuwalna bez przerwy, ale nie kwapi się, by odkrywać karty. Każe na siebie czekać w napięciu potęgowanym przez całą lekturę,...

Elika77 | 2014-12-22

Czytałam ją dawno, dawno temu... i ciągle mam ją w pamięci.
Musi to coś znaczyć!
Do dzisiaj pamiętam ten nastrój angielskiego domu. Zwykłe domowe sytuacje, rozmowy, ale i uczucia. Ale i ciągłego, lekkiego zagrożenia czyhającego nie wiadomo skąd.
Utożsamiamy się z głównym bohaterem, - ale wiemy że robi źle, i że ma nieczyste zamiary. I czekamy z zaciśniętymi pięściami czy wszystko pójdzie po jego myśli. Dziwne nie?
Taka jest Josephine Tey.

Magdalena | 2013-11-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Brat Farrar, sierota, wagabunda, jako anioł sprawiedliwości w imieniu człowieka, pod którego tożsamość początkowo się podszywa, kierowany zyskiem a potem sympatią do nowej rodziny i chęcią ujawnienia prawdy. Angielska intryga, porywająca rozgrywka dwóch osobowości. To trzeba przeczytać!

Lina | 2016-04-08

Znakomity, klasyczny angielski kryminał, taki w stylu Agathy Christie.

malik71 | 2013-07-16

Lubię do niej wracać. Chętnie bym kupiła.

Lukrecja | 2016-12-04
Saskia10 | 2016-08-16