Droga Sufich

The way of the Sufi
978-83-7506-431-5
filozofia i etyka
Ola

Sufizm, który pierwotnie był formą sprzeciwu wobec coraz bardziej doczesnego charakteru islamu, zachowuje aktualność we współczesnym świecie trawionym obsesją przyjemności i bogactwa materialnego. To mistyczny nurt islamu, który uczy miłości, pokory, ubóstwa, pragmatyzmu i mądrości. Droga sufich Idriesa Shaha prezentuje bogactwo i zakres sufickich idei. Przedstawia wybór wierszy, baśni, humorystycznych anegdot i pouczających maksym zaczerpniętych z pism czcigodnych sufickich mistrzów, a także wykłady, tematy do kontemplacji i historie dydaktyczne zaczerpnięte z takich klasycznych autorów jak Rumi, Al-Ghazali i Omar Chajjam oraz innych źródeł najlepiej znanych samym sufim.

źródło opisu: nota wydawcy

Z wszystkich pozycji o sufizmie, jakie możemy znaleźć na polskim rynku, ta książka jest najbardziej przeciętna. Nie prowadzi nas - wbrew tytułowi - po drodze sufich, nie zapoznaje nas z ich historią czy doktrynami, a jedynie daje przedsmak tytułowej drogi. Książka przypomina bardziej wybrane fragmenty prac sufickich, niż - jak można wywnioskować - traktat. Nie mniej jednak książka jest dość wartościowa, wybrane prace dla ludzi zgłębionych w tematykę, mogą stanowić świetne dopełnienie wiedzy.

nallaSiobhan | 2012-09-10

Niestety Idries Shah, który mimo iż przybliżył światu zachodniemu idee sufizmu, nie budzi mojego podziwu bądź pełnego poparcia poglądów...
Sprawia wrażenie pośpiechu i pobieżności w swojej podróży po "drodze Sufich". Natomiast z całą pewnością lektura książki może stanowić doskonały początek dla tych którzy ścieżką sufich będą chcieli pójść dalej.

aztique | 2011-12-23

dla sympatykow islamu...