Wampiry - same o sobie

Tłumaczenie: Maciej Lorenc
Wydawnictwo: Illuminatio
Vampires In Their Own Words
Wojtek

Michelle Belanger nakłoniła ponad dwadzieścia osób zajmujących się wampiryzmem, aby na potrzeby tej antologii przełamały zmowę milczenia zasnuwającą tę fascynującą subkulturę mgłą tajemnicy. Zawarte tu szczere, niekiedy prowokacyjne, niekiedy zaskakująco bezpretensjonalne, relacje z pierwszej ręki zostały napisane zarówno przez wampiry psychiczne, które posilają się energią, jak i wampiry...

Zawarte tu szczere, niekiedy prowokacyjne, niekiedy zaskakująco bezpretensjonalne, relacje z pierwszej ręki zostały napisane zarówno przez wampiry psychiczne, które posilają się energią, jak i wampiry sangwiniczne – osoby spożywające krew. Poszczególne rozdziały rzucają nieco światła na takie zagadnienia, jak przebudzenie do wampiryzmu, pragnienie żerowania i związane z tym techniki, etyczne aspekty współpracy z dawcami oraz różne tradycje wampiryzmu i respektowane w ich ramach kodeksy postępowania.

miqa | 2010-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2010

A jeśli Ci powiem, że wampiry istnieją?
A jeśli powiem, że może znasz kilku, ale o tym nie wiesz?
A jeśli powiem, że może Ty sam jesteś wampirem?
- Uwierzysz?

"Najlepsza krew to księżycowa krew miesięczna; potem świeża krew dziecka albo też krople hostii niebiańskiej; potem krew wrogów; potem krew kapłana lub wiernych; na sam zaś koniec krew dzikiego zwierzęcia, nieważne jakiego"
- Księga Prawa, III, 24

Belanger w swojej książce "Wampiry same o sobie" zmaga się również z problemami egzystencjonalnymi bohaterów. Sama uważa się za psi-wampira (wampira psychicznego). Czasami zbyt perwersyjna i prowokująca w przekazie, ma na celu dotrzeć do duszy ludzi i sprawić by uwierzyli w to, że wampiry istnieją. Odpowiada na najbardziej intrygujące pytania jak: czy wampiry istnieją i jak wiele wspólnego mają z archetypem wampira, czy światło dzienne rani wampira, czy da się przeżyć bez picia krwi lub pobierania energii, czy wampiry są nieśmiertelne, czy większość wampirów ma syndrom Lestata, a...

Roue | 2014-09-15
Przeczytana: 14 września 2014

"Serce jest symbolem miłości i życia i było uważane za źródło siły napędzającej ludzkie ciało, a także miejsce, w którym znajdują się myśli i emocje człowieka. Krew krąży w naszych żyłach, wypełnia ciała, napędza serca i podtrzymuje nasze istnienia. Jeśli stracimy dużą jej ilość - umrzemy. Krew jest zatem także śmiercią"

Michelle Belanger jest wampirem psychicznym. Jest założycielką oraz przywódczynią Domu Kheperu, jednej z wspólnot wampirycznych. Napisała bestseller Kodeks wampira psychicznego. Czasami pojawiała się w filmach dokumentalnych, jej głos można było usłyszeć w radiu, jej prace można było przeczytać w różnych książkach i czasopismach.

"Doceńcie myśli. Myśli są subtelne. Są szybkie. Mogą wyrazić dużo więcej niż słowa [...] Jestem przekonany, że to właśnie z naszych najskrytszych myśli w niekontrolowany sposób wypływają nasza życzliwość, współczucie, gniew i wszelkie inne cechy, które czynią z nas ludzi"

Wampir. Gdy usłyszymy to słowo, przed oczami staje nam...

Tirindeth | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

To będzie moja pierwsza taka recenzja. Pierwsza, w której podejmę się dyskusji na temat bardziej naukowy niż fabularny. Na temat tak przedziwny, tak... nierzeczywisty, że sama do tej pory zastanawiam się, czy jestem gotowa uwierzyć we wszystko, co przeczytałam. Ale zacznijmy od początku.

Kim jest Michelle Belanger? Poza tym, że jest autorką bestsellerowych prac poświęconych subkulturze wampiryzmu, uważa się także za wampira energetycznego. Czy jesteśmy skłonni w to wierzyć? Owszem, jeśli brać pod uwagę dosyć wyczerpujące wprowadzenie, w którym autorka opowiada o początkach swoich problemów zdrowotnych i o tym, jak przekonała się na własnej skórze, iż czuje się lepiej, kiedy ma w pobliżu siebie innych ludzi. Opowiada przy tym o kilku interesujących grupach, które wierzą w to, co ona, przez co założyły stowarzyszenia zrzeszające społeczność wampirów. Wspomina także o tzw. Kodeksie wampira, w stworzeniu którego sama miała spory udział. Założyła także Dom Kheperu, czyli jedną z...

| 2011-02-15
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Jak głoszą informacje zamieszczone na okładce książki Michelle Belanger słynie z prac dotyczących współczesnej subkultury wampirów. Pojawiła się w takich produkcjach, jak American Vampires, Coast to Coast, The 'X' Zone, a także w programach realizowanych na zlecenie History Channel, WE! oraz A&E.

W swoim dziele z 2007 roku pisarka nakłoniła ponad dwadzieścia osób zajmujących się wampiryzmem, aby na potrzeby antologii przełamały zmowę milczenia i podzieliły się z nią kluczowymi informacjami. Ostatecznie w książce zostały zawarte relacje napisane zarówno przez wampiry psychiczne, które posilają się energią, jak i wampiry sangwiniczne – czyli osoby spożywające krew. Poszczególne rozdziały rzucają nieco światła na takie zagadnienia, jak przebudzenie do wampiryzmu, pragnienie żerowania i związane z tym techniki, etyczne aspekty współpracy z dawcami oraz różne tradycje wampiryzmu i respektowane w ich ramach kodeksy postępowania.

Muszę przyznać, że sięgając po tą książkę Michelle...

Kamila | 2012-02-09

Przez wiele lat wampiry pojawiały się w naszej kulturze – głównie na ekranach kin i na kartach powieści. Wszystko to sprawiło, że w umysłach ludzi utworzył się pewien stereotyp wampira, który po dziś dzień kojarzy nam się z bladą cerą, ostrymi kłami, spaniem w trumnie, żywieniem się krwią i czasem jeszcze wrażliwością na promienie słoneczne i czosnek. Każdy z tych elementów przyczynił się do powstania archetypu krwiopijcy, który wielu próbowało naśladować, z większym lub mniejszym skutkiem, jednak gdzieś w głębi wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to fikcja i efekt wybujałej wyobraźni. A co jeśli wampiry istnieją? Jak zareagujesz, gdy powiem Ci, że dzisiaj wampiry to nie fikcja, a namacalna rzeczywistość? Uwierzysz czy uznasz, że straciłam rozum?

„Na ile tak naprawdę wampir różni się od zwyczajnej osoby? Możliwe, że wampirem jest ktoś z twoich bliskim znajomych. Być może jest to kolega lub koleżanka z pracy, a nawet któryś z członków twojej rodziny. Nie rozpoznasz go...

Daria Kalinowska | 2013-08-28
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Zmienia postrzeganie na temat wampiryzmu o 180%. Bardzo realistycznie i naukowo ocenia świat istot wampirycznych, na prawdę warta przeczytania.

Tester | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Matuszku kochana! Niech te wampiry lepiej wezmą się same za siebie. Posiadam ale nie polecam przy tak dużym wyborze innych książek.

Wilcza | 2012-11-16
Przeczytana: 2012 rok

Nie chcę się zagłębiać w samą genezę "wampira" oraz realność istnienia współczesnych wampirów. Zakładam, że książka przeznaczona jest dla osób, które już zetknęły się z tym zjawiskiem. Na pewno nie polecam jej na sam początek przygody badania wampiryzmu.

Zaczynając od tego, co wartościowe:
Książka nie jest subiektywna, autorka umieściła opinie innych osób nie starając się ich nawet analizować. Mamy więc spojrzenie z wielu stron. "Wampiry same o sobie" poruszają wiele ciekawych kwestii i skupiają się na wampiryzmie współczesnym, bez zbytniego analizowania wampira literackiego. Interpretując samemu, można z niej wiele wyciągnąć.

Jednakże... i tu minusy:
Utwór ocieka amerykańską kulturą, mrocznością. Sporo tam wzmianek o wampiryzmie, jako subkulturze estetycznej. Sporo kreowania się na lepszych, bardziej wartościowych, co wydaje się paradoksalne, skoro wypowiadający się zwierzają się ze swoich słabości.

Brak jakiegokolwiek ujednolicenia. Ma się wrażenie, że każdy opowiada o swoim...

Lisbeth | 2013-02-11

może być ;)

MariaPe | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wampiry i świry.
Jeżeli ktoś wysysa twoją energię, wykorzystuje twój potencjał do tego aby wzbogacić się samemu, niech idzie do psychologa. Jeżeli jesteś w związku z kimś kto zaczyna podnosić głos albo oskarżać cię o rzeczy których nie zrobiłaś niech idzie do psychiatry. Oto wampiry z naszego świata.
Książka komiczna ale i momentami ciekawa . Można czytając ją śmiać się albo naprawdę głęboko zastanowić się nad treścią. Na pewno nie będziesz się nudzić.