Ziemia i popioły

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Terre et cendres
978-83-08-04530-5
literatura afgańska, wojna

Most, wyschnięta rzeka i droga, która ginie na horyzoncie. W tym pejzażu jak z końca świata - starzec Dastagir i mały chłopiec. Jesteśmy w Afganistanie w czasie wojny ze Związkiem Radzieckim. Dastagir z wnuczkiem wybierają się w drogę do syna Dastagira, Murada, który pracuje w odległej kopalni. Mają dla niego hiobowe wieści: cała wioska, w której mieszkali, zniknęła wskutek bombardowania,...

Most, wyschnięta rzeka i droga, która ginie na horyzoncie.

W tym pejzażu jak z końca świata - starzec Dastagir i mały chłopiec. Jesteśmy w Afganistanie w czasie wojny ze Związkiem Radzieckim. Dastagir z wnuczkiem wybierają się w drogę do syna Dastagira, Murada, który pracuje w odległej kopalni. Mają dla niego hiobowe wieści: cała wioska, w której mieszkali, zniknęła wskutek bombardowania, zginęła matka Murada, jego żona i brat. Pozostał tylko stary ojciec i synek, ogłuchły wskutek wybuchu.

Dastagir jest zupełnie sam, nie może nawet rozmawiać z ogłuchłym i nierozumiejącym swego kalectwa dzieckiem. Nie wie jeszcze, że u kresu drogi usłyszy rzeczy, które zranią go równie mocno jak śmierć najbliższych.

Opowieść o Afganistanie, o bólu i o tym, co pozostaje ważne, gdy już niewiele jest do uratowania. Powolna, bardzo wyciszona książka - wbrew piekłu, które właśnie przetacza się przez świat bohaterów.

Medellin | 2016-03-05
Przeczytana: 11 lutego 2016

Smutna opowieść o dziadku podróżującym z kilkuletnim wnuczkiem przez targany wojną Afganistan. Obydwaj stracili bliskich - jedynie ojciec chłopca a syn starca przeżył, gdyż pracował w odległej kopalni - to właśnie do niego udają się dwaj wędrowcy. Chłopiec oprócz krewnych stracił także słuch, czego nie jest świadomy - dla niego, to świat przestał wydawać dźwięki.

Co do strony formalnej książki, męczyła mnie drugoosobowa narracja. Po prostu źle się to czyta. Na szczęście poetycki język łagodzi to nieprzyjemne wrażenie.

Monika | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

To moje drugie spotkanie z autorem i Afganistanem widzianym jego oczami. Charakterystyczny sposób opowieści wyróżnia tego pisarza spośród innych.
"Ziemia i popioły" to książka przede wszystkim anty-wojenna. Targany niekończącymi się wojnami i sporami Afganistan spływa krwią, jak na okładce książki.

Cyriaanne | 2011-02-23

„Afganistan, lata osiemdziesiąte. Wojna. Dastgir wraz ze swym pięcioletnim wnukiem Jasinem podąża do kopalni, aby odwiedzić syna, który tam pracuje. Dastgir nie wróci z powrotem w rodzinne strony. Jego bliscy zginęli. Jasin przeżył, ale w czasie bombardowania stracił słuch. Malec nie potrafi pojąć, czemu świat przestał wydawać dźwięki”.

Całkiem niesłusznie uznałam, że to opowieść o głuchym chłopcu, o świecie bez dźwięków, o jego odczuciach. Nic bardziej mylnego. „Ziemia i popioły” to historia bólu. Historia świata, gdzie jednego dnia jest normalnie, następnego twój dom jest zbombardowany, żona, synowe, syn, wnukowie, nienarodzony wnuk – oni wszyscy nie żyją. Zostałeś tylko ty, twój wnuk, który ogłuchł od bomb i myśli, że to ty nie masz głosu oraz syn, bezpieczny wiele kilometrów stąd, w kopalni węgla, gdzie pracuje. To historia Dastgira, który wolałby umrzeć, bo w tych czasach zmarli mają lepiej.

Ta cienka książeczka, zaledwie siedemdziesiąt sześć stron dużą czcionką, zawiera w...

Dominik | 2012-08-09

Bardzo krótkie opowiadanie, ale dobre. Współodczuwanie i wspólne cierpienie, wiele emocji.

Maatt | 2015-12-06

Beckettowska podróż w poszukiwaniu Godota.

Łukasz | 2014-09-22
Verdanala | 2014-01-16