Ostatni rok III Rzeszy

3 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-02-03080-5
historia
piotrex

Książka przedstawia ostatni rok II wojny światowej od lata 1944 do maja 1945 r., w którym nastąpiła kapitulacja III Rzeszy.

Koval | 2014-04-26
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

„Ostatni rok III Rzeszy” jest przykładem książki może nie tyle tendencyjnej, co jednostronnej. Szkoda, bo wydawać by się mogło, że wydanie z 1987 roku będzie już wolne od wpływu „jedynej słusznej” linii politycznej tamtego okresu. Sam tytuł też jest mylący, gdyż sugerować mógłby, że zaczynamy w okolicach później wiosny/wczesnego lata 1944 roku, a w rzeczywistości pojawiają się wzmianki o bitwie stalingradzkiej w 1943, więc de facto akcję rozpoczyna początek końca Rzeszy. Autor największy nacisk położył nie tyle na powody upadku państwa Hitlera (te są dobrze znane) ani na względy militarne, co raczej na skutki wojny dla mieszkańców Wielkich Niemiec, którzy wraz z upływem czasu odczuwali je coraz dotkliwiej. Próżno tu więc szukać opisów zmagań na froncie bądź samych bitew (te zostały nakreślone tylko ogólnie) i sylwetek dowódców, za to dowiemy się np. jak ludność podbitych terenów cierpiała pod uciskiem germańskich okupantów.
Wydaje się to być ciekawe podejście, bo typowych opracowań...

| 2015-07-23
Katz | 2015-05-31