Oczarowanie Lily Dahl

1996-01-01
83-86743-23-9
Magdalena Słysz
literatura amerykańska

"Bo to zła książka była" - skuszona recenzjami sięgnęłam i straciłam kilka godzin życia bo niestety mam tak, że jak zacznę to muszę skończyć - bo może coś się rozwinie? może będzie ciekawiej? lepiej? Niestety od początku do końca to jest słaba pozycja. Postaci są tak płaskie, tak pozbawione osobowości i głębi, że nie wzbudzają żadnych emocji. Ta książka to trochę taki "twin peaks" dla ubogich w pigułce, czyli jest małomiasteczkowo i trochę dziwnie ale nic się nie trzyma kupy, jest wydumane i pozbawione sensu a do tego fatalnie napisane. Nie polecam!

Małomiasteczkowa aura to największa zaleta książki, a co za tym idzie, jej obyczajowy wymiar. Główna bohaterka pracuje w Ideal Cafe, więc mamy dobry wgląd w rytuały mieszkańców - wielu z nich przychodzi po tosty z dżemem lub jajka na miękko z bekonem, a przy okazji zostawiają po sobie jakiś dziwny, zamazany ślad, bo nie są szczegółowo rozbudowani, bardziej przypominają osoby, które zobaczyliśmy lub spotkaliśmy niedawno i oceniamy je przez pryzmat pierwszego wrażenia. Mają specyficzny rys, który je definiuje, co jest przyjemne, nawet jeśli czasami cuchnie stereotypami.

Spory obszar zajmuje też wątek romantyczny, jak dla mnie denny - gdyby go wyciąć książka staje się trochę lepsza. Nie widzę, żeby miał pełnić jakąkolwiek istotną funkcję w perspektywie całości, raczej wytrąca z równowagi i zawodzi.

Fajne, bo dzieją się rzeczy, zdaje się eerie (stąd też i u mnie skojarzenia z Twin Peaks),sam już nie wiesz, ale masz nadzieję i powiem tak: jednych nadzieja się unosi, a drugich składa pod dywan w jaskini. I to się dzieje wiele razy. Moja jest teraz gdzieś w cieniu i kurzu, za każdym razem opadała... Ciężko mi obwiniać za to książkę, że obrała inne tory, niż stoją moje oczekiwania, a jednak trochę obwiniam i trudno.

Zainteresowałam się Siri Hustvedt po przeczytaniu "Dziennika zimowego" Paula Austera, pisarka jest jego żoną. Moja biblioteka ma jej dwie powieści.
Uwagę przyciąga już sam tytuł, a i główna bohaterka od początku wzbudziła moją sympatię. Dziewiętnastoletnia Lily jest kelnerką w Ideal Cafe w miasteczku Webster w Minnesocie. Gromadzi oszczędności i myśli o życiu poza Webster. Na razie pracuje, zrywa z chłopakiem i wdaje się w romans z malarzem, jeździ na rowerze do Klubu Artystów i uczestniczy w próbach do "Snu nocy letniej".
Miasteczko klimatem przypomina trochę pamiętne filmowe Twin Peaks. Mroczna postać Martina Petersena kryjącego tajemnicę, bracia Frank i Dick Bodlerowie i makabryczna historia ich rodziców owiana mrokiem przeszłości; ich farma z hałdami rupieci i stosem złomu. Coś kryje się w zamkniętej jaskini.
Czytałam tę powieść z pewnym niepokojem, śledząc poczynania Lily i chłonąc niezwykły klimat i urok Webster, i jej mieszkańców. Niepokój z czasem ustąpił, aura niezwykłości wciąż się utrzymywała, pewne pytania pozostały. Takie książki bardzo lubię.
Planuję wypożyczyć "Świat w płomieniach".

Niesamowita. Pełna dwuznaczności, przenikających się światów i znaczeń. Moje spotkanie z Lily było gwałtowne i niespodziewane.
Zostałem wciągnięty w świat, który do końca nie zrozumiałem. Świat widziany oczami dziewiętnastoletniej dziewczyny z amerykańskiej prowincji. Ale czy na pewno? Czy jest to miasteczko? Kim jest Lily? Nie znajdziemy tu jasnej odpowiedzi. Ale intuicja nas nie zwiedzie: Autorka zostawia klucze. Ja ciągle ich szukam, te znalezione dopasowuję do zamków drzwi za którymi (być może) są odpowiedzi...

Postanowiłem do niej napisać, do Lily: http://lektury-dla-klas.blogspot.com/

2026

Rewelacyjna. Jak na współczesną książkę, jest niesamowicie uniwersalna i ponadczasowa, jej akcja mogłaby się rozgrywać w dowolnych czasach. Tak piszą zdolne, młode, wrażliwe, inteligentne pisarki. Polskiego odpowiednika - brak.

• Literatura amerykańska
  • Biblioteczka domowa