Na oślep

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Blindfold
83-86743-28-X
Lil

Powieść „Na oślep” jest debiutem prozatorskim Siri Hustvedt. Autorka kreuje w niej wizerunek niezwykle wrażliwej psychiki kobiecej, zmagającej się z poczuciem alienacji i zatracania własnej tożsamości. Oszczędność jej prozy i bujna wyobraźnia kształtują tu makabryczny świat dwudziestowiecznego Nowego Jorku. Bohaterka, Iris Vegan, jest studentką ostatniego roku Uniwersytetu Columbia. Jej...

Oszczędność jej prozy i bujna wyobraźnia kształtują tu makabryczny świat dwudziestowiecznego Nowego Jorku. Bohaterka, Iris Vegan, jest studentką ostatniego roku Uniwersytetu Columbia. Jej niesamowite przeżycia związane z dziwnymi, czasem bezimiennymi postaciami są w stanie przekonać czytelnika, że rzeczywistość postrzegana wcześniej jako normalna zupełnie nie istnieje, że nikt tak naprawdę nie jest sobą i każdy próbuje kogoś udawać.

MadameShepard | 2014-02-28

Mroczna powieść, napisana przez intelektualistkę dla intelektualistek. Bardzo sprawnie napisana i czytanie jej to przyjemność. Hustvedt należy do nurtu młodych pisarek, które piszą o trudach kobiecego życia bez zbędnych czułostek i przesładzania. Reszta to Sylvia Plath, Susanna Kaysen, Melisa Bank, Milena Moser - jak polubi się jedną, pokocha się wszystkie. Bohaterowie zawsze ci sami, zbuntowane, wrażliwe młode kobiety i ich niedoskonali mężczyźni, o których piszą z czułością i z nienawiścią. Problemy, codzienne dylematy i intelektualne rozważania. Świetna przeciwwaga dla papki, którą dziś czytają kobiety, erotyków dla gospodyń domowych i ckliwych romansów. Nie lubisz myśleć - nie czytaj, szkoda Twojego czasu.

neuromance | 2016-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Przyznam szczerze - przyciągnęła mnie okładka, cena (2,50 zł, przecenione z 5) i brak czasu do wybierania czegoś na podróż w "Tak czytam". Spodziewałam się klapy, zapychacza czasu w pociągu. Na szczęście - miłe rozczarowanie. Duszna, mroczna, niełatwa w czytaniu: dla mnie to zalety, a nie wady. Rzeczywiście, temat kobiecej psychiki podjęty niebanalnie. Nie jest to czytadło, choć czyta się w miarę szybko. Ale bez włączenia myślenia, nie przebrniecie przez tę książkę.

Zoska | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2013 zośka
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Opowieść nie porwala mnie, nie pochłoneła bez reszty. Jedna z wielu. Czytanie nie bolało ale przyjemności nie zaznałam.

Klara | 2016-12-02
medusozoa | 2015-08-07
Aga | 2015-01-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Dobrze wyjść z pisarzem: Siri Hustvedt i Paul Auster

Podobno samo życie podsuwa gotowe opowieści, ale tylko tym, co potrafią opowiadać. Skoro tak, to może przeżycia zdarzają się tylko ludziom, którzy umieją przeżywać. Dziś prawdziwa historia o dwójce ludzi, którzy potrafią opowiadać o swoich przeżyciach. Zresztą nie tylko o swoich. Historia małżeństwa pisarzy, Siri Hustvedt i Paula Austera.