Okładka książki Najlepszy sojusznik Hitlera. Studium o współpracy niemiecko-sowieckiej (1939-1941) Aleksander Bregman
Aleksander Bregman Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2009-01-01
1967-01-01
historia II wojna światowa Stalin Hitler

Okładka książki Korespondencja z lat 1952–1975 Aleksander Bregman, Adam Ciołkosz, Jan Nowak-Jeziorański
Korespondencja... Aleksander Bregman,...

Witam. Bardzo ważna książka, w szkołach powinna być lekturą, może nawet obowiązkową. Czytając opinie w mediach bardzo często mam wrażenie że większość z nas patrzy na historię z perspektywy obecnych czasów. Teraz wiemy jak się potoczyły losy naszej Ojczyzny, czytając A. Bregmana uderzyło mnie że jeszcze kilkanaście miesięcy przed wojną panowało przekonanie że to nie Polska będzie pierwszą zbrojną ofiarą Hitlera. Po faktach łatwo powiedzieć co trzeba było zrobić aby uniknąć tragedii. Pozdr. P.

Mam podziemne wydanie. Książka sprzed lat a wytrzymała próbę czasu. Bardzo dokładnie udokumentowana, winna być w lekturze szkolnej.

Fakty o których można przeczytać w tej książce powinny być obowiązkowym elementem nauczania w szkołach powyżej gimnazjum, o studiach historycznych nawet nie wspomnę. W "popularno-naukowej" wersji historii ni stąd, ni zowąd w sierpniu 1939 roku zawarty zostaje pakt Ribentropp - Mołotow. Tymczasem w 1939 roku od wiosny toczyły sie tajne negocjacje w których strona sowiecka brała udział "na wszystkich frontach", cel był jeden kto da więcej. Uniknięcie wybuchu wojny w ogóle nie interesowało Stalina wręcz przeciwnie chciał cudzymi rękami wyciagnąć kasztany z ognia. Bynajmniej nie jest to książka prezentująca teorie spiskową, a raczej bardzo niewygodne fakty dla Sowietów i ich spadkobierców, faktem jest, że to oni dali "zielone światło" Hitlerowi w rozpoczęciu II wojny światowej, byli głównym pomocnikiem, sojusznikiem, dostarczycielem surowców i materiałów niezbędnych do prowadzenia wojny, łamali neutralność udostępniając niemieckim okrętom bazy morskie... Interesująco opisany jest podział Rumunii, nikt inny tylko Stalin pchnął w niemieckie objęcia Finlandię i Rumunię. Książka bardzo niewygodna dla Kremla chyba na wieki, z drugiej strony bezwzględnie osądzono w Norymberdze Joachima von Ribentroppa, który bądź co bądź za pakt z wiernym sługusem i wykonawcą woli Stalina Mołotowem dostał Order Lenina - jakoś o tym mało się mówi i pisze. Niezmiernie ciekawi mnie kto poza Ribentroppem otrzymał jeszcze sowieckie odznaczenia, jacy niemieccy generałowie oglądali sowieckie defilady na Kremlu od września 1939 do czerwca 1941 (a oglądali bo byli regularnie zapraszani),książkę gorąco polecam ...

Książka opowiada o sojuszu niemiecko-sowieckim w latach 1939-41. Wydana została wydana po raz pierwszy w roku 1958, ale niewiele się zestarzała, jest świetnie napisana i czyta się ją jak reportaż sensacyjny. Dla przypomnienia, sojusz Hitlera ze Stalinem rozpoczął się od paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego 23 sierpnia 1939, a skończył 22 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy uderzyły na Związek Radziecki. I tak naprawdę autor koncentruje się na tym krótkim okresie, gdy oba reżimy totalitarne ściśle ze sobą współpracowały: wojskowo, politycznie i gospodarczo. Na przykład Niemcy wspierały Rosję Sowiecką w wojnie fińskiej, zaś Sowieci bardzo pomagali Niemcom w prowadzeniu kampanii wojennej na zachodzie Europy w 1940r. Jak pomagali? Poprzez olbrzymie dostawy żywności i kluczowych surowców, które trwały nieprzerwanie do czerwca 1941 bo Sowieci bardzo skrupulatnie wywiązywali się ze swoich zobowiązań. Dostawy te miały kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Niemiec w kampanii francuskiej. I jeszcze jedno, książka ta pięknie pokazuje jak dwaj dyktatorzy już w 1939r. podzielili pomiędzy siebie Europę, na tzw. sfery wpływów, a w tych sferach to już robili co chcieli. Na szczęście z czasem przestali się dogadywać i wreszcie starli się ze sobą.
Książka ta obala wiele mitów na temat II Wojny Światowej którymi nas karmiono w dawnych czasach. Jest to przykład świetnej popularnej literatury historycznej.

• II wojna światowa
  • historia
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • POPULARNO-NAUKOWE

Aleksander Bregman Najlepszy sojusznik Hitlera. Studium o współpracy niemiecko-sowieckiej (1939-1941) Zobacz więcej