The Canterbury Tales
opowiadania, kanterberyjskie
Jeanpaul

Inne wydania

Zbiór opowiadań z XIV w. autorstwa Geoffreya Chaucera, historie opowiadane przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury. Opowieści te zostały napisane w języku średnioangielskim. Tekst jest nie tylko zabytkiem literatury, ale stanowi cenne źródło informacji dla językoznawców oraz historyków zainteresowanych myślą i postawami społecznymi w końcu XIV...

Tekst jest nie tylko zabytkiem literatury, ale stanowi cenne źródło informacji dla językoznawców oraz historyków zainteresowanych myślą i postawami społecznymi w końcu XIV wieku.
Opowieści kanterberyjskie (w wyborze, głównie powiastki z gatunku fabliaux) na język polski przełożyła Helena Pręczkowska. Tłumaczenie to ukazało się w 1963 roku w Wydawnictwie Ossolineum.

Następna lektura, której nie trawił nikt poza mną. ;)

Realistyczna obserwacja średniowiecznej Anglii z humorem. ;) Szczególnie polecam Opowieść Młynarza. ;)

Szkoda tylko, że Ossolineum w serii Biblioteka Narodowa wydało jedynie wybrane opowieści, a nie całość. Nie rozumiem tego.

Yardash | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Geoffrey Chaucer pisząc "Opowieści kanterberyjskie" wzorował się na "Dekameronie" Boccaccia - podobnie jak w dziele włoskiego poety, mamy tutaj grupę ludzi (ok. trzydziestu), którzy opowiadają sobie różne historie w trakcie pielgrzymki do Canterbury. Największa różnica polega na tym, że Opowieści pisane są wierszem, a nie prozą. Oprócz tego, większość tych opowieści (a na pewno większość zawartych w zbiorze wydanym przez Ossolineum) ma wydźwięk humorystyczny - bo i taki był zamysł pielgrzymowiczów, żeby podróż do Canterbury odbyć w wesołej, zabawowej atmosferze, autor najlepszego opowiadania zaś zasłuży na darmową kolację postawioną przez pozostałych pątników :)
Dużym plusem tego wydania jest naprawdę rewelacyjne tłumaczenie Heleny Pręczkowskiej - myślę, że może ono przypaść do gustu nawet osobom nie przepadającym za mową wiązaną. Uważam też (choć jest to tylko moje subiektywne odczucie) że zastosowanie rymowanego jedenastozgłoskowca jakby jeszcze bardziej podkreśla luźną,...

Cinnamon | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Rewelacja! Lubieżne i chrześcijańskie zarazem, pogańskie i moralizatorskie jednocześnie. Wspaniałe świadectwo kultury, w której przenikały się dwa rodzaje wierzeń, w których i ciało i dusza miały swoje miejsce w życiu. Przezabawne i satyryczne, a zarazem uczące pokory.

music-junkie | 2014-08-25

Zdecydwonie muszę sobie odświeżyć lekturę. Czytałam ją dawno temu, na 1 roku anglistyki bodajże. Pamiętam tylko dobrze fakt, że mimo pewnych wątpliwości ksiązka mi się spodobała, a nawet rozśmieszyła. Także na pewno do niej wkrótce wrócę :)

Triceratops | 2010-10-22

Znakomita książka, wspaniałe i dowcipne tłumaczenie! Mimo, że jest z XIV wieku czyta się ją doskonale!

comafan | 2015-02-13

Uwielbiam to dzieło !!! Mam taką małą książeczkę miniaturkę, którą wspaniale się czyta i momentami jest bardzo śmieszna oraz ebooka z całym przekaładem prologu !!!

Darki | 2012-11-18

Przeczytana: 30 listopada 2016
Konrad | 2016-10-15
AdamK | 2016-09-17
W książkowych ogrodach

Weekend zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób spędzi go w ogrodzie przy domu lub na działce. W takich okolicznościach przyrody pisało wielu znamienitych autorów. W ogrodach toczy się akcja wielu książek. Przygotowując Was do wygodnego umoszczenia się w hamaku w cieniu, prezentujemy listę książek, w których ważne sceny rozgrywają się w ogrodzie.