Wojna : sensacja, fakty, akcja

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z Archiwum T.D.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Egmont Polska
True war stories
83-237-0082-6
Mikez

Jaka naprawdę jest wojna? Ile ma twarzy? Nikt nie wie, ale ta książka pomoże Ci poznać choć część prawdy o bohaterstwie i klęskach na bitewnych polach, o wojnie widzianej z końskiego grzbietu i z pokładu okrętu, o przyjaźniach w okopach i o podłych zdradach... a może po prostu o ludziach. Poznaj historię: sadystycznego belfra, który wydał swoich uczniów rzymskim wojskom; szalonej klaczy, która walczyła jak żołnierz, ratując swego pana i cały pułk; meczu piłkarskiego rozegranego przez żołnierzy z przeciwnych stron frontu, którzy odłożyli karabiny na czas Bożego Narodzenia. Przekonasz się, jak wspaniała jest woda życia, pozwalającą ludziom przetrwać na polu bitwy i na tyłach wroga. Te opowieści wydają się nieprawdopodobne - a jednak są prawdziwe.

orchideaidea | 2013-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2013

Gdyby w szkołach lekcje historii opierały się na książkach Terry'ego Deary to na pewno zainteresowanie tym przedmiotem znacznie by wzrosło. Autor odkrywa przed nami sporo ukrywanych dotąd w typowych podręcznikach faktów, które w wielu przypadkach są ciekawostkami, barwiącymi serwowane nam przez nauczycieli (i nie tylko) przeważnie w nudny sposób wydarzenia minionych lat.

Już pierwsza historia przytoczona na samym początku książki bardzo mnie ujęła.
Pewna kobieta przyglądając się gablocie w muzeum, kryjącej Krzyż Wiktorii (najwyższe odznaczenie wojenne w ówczesnej Anglii) poświęcone jednemu z walczących podczas ważnej bitwy o Anglię, nagle została zagadnięta przez pracownika budynku. Rozmowa dotyczyła oglądanego eksponatu. Mężczyzna wyrażał swój podziw dla uhonorowanego odznaczeniem w powszechnym mniemaniu bohatera. Jednak jak się okazało kobieta znała wnikliwiej całą historię z pamiętnej bitwy. Z jej opowieści wyniknęło, że to jej brat dokonał bohaterskiego wyczynu i odpowiednio...

PABLOPAN | 2012-10-15

Zdecydowanie polecam, jak wszystkie książki tego autora.

Arjun | 2013-02-04
fulmir | 2013-02-02