Bramy nieba. Bożnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.

Wydawnictwo: Krupski i S-ka
83-86117-18-4
sztuka
Ania

Źródłem koncepcji przestrzennych architektury bóżniczej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej były specyficzne potrzeby religijne społeczności żydowskiej, jakie rozwijały się wraz ze wzrostem mistycyzmu od połowy XVI, w XVII i XVIII wieku. Bóżnice stały się istotnym składnikiem krajobrazu ich miast i miasteczek, charakterystycznym świadectwem szczególnej formacji politycznej, społecznej i kulturowej jaką była Rzeczypospolita Obojga narodów, a właściwie wielu narodów i religii. Dla wiernych bóżnice były prawdziwym Domem Boga i Bramą do Nieba.

Znaczna część omawianych w dziele bóżnic nie istnieje. Nie mniej zachował się opis i zdjęcia – które są publikowane w albumie.

Grzesio | 2012-12-14
Sheila | 2012-04-23