My z Szarych Szeregów. Opowieść z lat wojny

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
8320318890
historia
piotrex

Dzieje hufca harcerskiego Szarych Szeregów - Roju "Korony", który powstał i działał na terenie Pabianic w latach okupacji hitlerowskiej.

Monia | 2011-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Całą historię poprzedza wstęp pani Stępieniowej, w którym przedstawia nam zarys sytuacji w Pabianicach przed wojną oraz pisze co zmotywowało ją do spisania i wydania wspomnień harcerzy działających czynnie w Szarych Szeregach. Sama powieść podzielona jest na czternaście rozdziałów, w których zdarzenia następują po sobie chronologicznie. Tak więc poznajemy całą historię pabianiskiego podziemia od września 1939 roku do zakończenia okupacji miasta przez Rzeszę. Oprócz harcerzy w działalności tej biorą udział oczywiście żołnierze "Związku Walki Zbrojnej" (ZWZ), które zmienia potem nazwię na "Armia Krajowa" (AK) oraz rodziny bohaterów, które często wiedziały o nielegalnej działalności synów czy córek. Ich los często splata się ze sobą. Harcerze z Szarych Szeregów wykonują zwiady, śledzą patrole niemieckie, a potem składają raport, który trafia następnie do hufca i dalej do Kwatery Armi Krajowej. Niektórzy funkcyjni z hufca pabianickiego obejmowali również ważne stanowista w Kwaterze...

Franciszek | 2013-10-29

Książka ważna przede wszystkim dla pabianickich harcerzy i to dla nich przeznaczona. Wprowadza czytelnika w hisorię Szarych Szeregów na terenie Pabianic i pokazuje bohaterów tamtych lat z ich działaniami i problemami. Książka, którą każdy harcerz z tego miasta powinien przeczytać.

Isabelle | 2013-07-29
Przeczytana: 1986 rok

Ksiazke przeczytalam z zainteresowaniem. Przez pare lat organizowalam spotkania czlonków Szarych Szeregów w Pabianicach z ramienia ZHP w Pabianicach. Sluchajac tych ludzi,podziwiales ich ducha.To byly niezapomniane spotkania.

Żanna | 2016-09-18
Na półkach: II WŚ, Przeczytane