Budowałam barykadę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poezja
piotrex

Z okładki: "Jak trudno jest znaleźć formułę dla elementarnego w swoim okrucieństwie doświadczenia, wskazuje przykład Anny Świrszczyńskiej. Debiutowała ona przed wojną tomem próz poetyckich, bardzo ładnych i wyrafinowanych, w których było widać jej zainteresowanie historią sztuki i średniowieczną poezją. W istocie była córką malarza, wychowała się w malarskiej pracowni, a na uniwersytecie...

Z okładki:
"Jak trudno jest znaleźć formułę dla elementarnego w swoim okrucieństwie doświadczenia, wskazuje przykład Anny Świrszczyńskiej. Debiutowała ona przed wojną tomem próz poetyckich, bardzo ładnych i wyrafinowanych, w których było widać jej zainteresowanie historią sztuki i średniowieczną poezją. W istocie była córką malarza, wychowała się w malarskiej pracowni, a na uniwersytecie studiowała polonistykę. Ani ona sama, ani nikt z jej czytelników nie odgadłby, do czego posłuży wybrany przez nią styl iluminowanych rękopisów i miniatur. Podczas wojny Świrszczyńska mieszkała w Warszawie. W sierpniu i we wrześniu 1944 roku brała udział w powstaniu warszawskim, to znaczy przez 63 dni była świadkiem i uczestnikiem bitwy milionowego miasta przeciwko czołgom, samolotom i ciężkiej artylerii. Miasto było niszczone stopniowo, ulica za ulicą, następnie tę ludność, która ocalała deportowano. Powstanie warszawskie stało się dla Polski wydarzeniem traumatycznym. Świrszczyńska przez wiele lat próbowała później odtworzyć w wierszach tę tragedię; budowanie barykad, szpitale w piwnicach, domy zapadające się od bomby i groby ludzi w schronach, brak amunicji, żywności i opatrunków, własne przeżycia sanitariuszki. Ale próby te nie udawały się, były zbyt wielomówne, zbyt patetyczne, toteż niszczyła rękopisy. Musiało upłynąć lat trzydzieści, zanim natrafiła na styl, który ją zadowalał. Ciekawe, że był to styl miniatury, odkryty przez nią w młodości, ale tym razem zastosowany nie do reminiscencji z dzieł malarstwa."

Czesław Miłosz, "Świadectwo poezji" (1983)

skiatos | 2015-09-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2015

Poetycki pamiętnik z Powstania Warszawskiego.

W Polsce powstało wiele książek na temat Powstania Warszawskiego. Wiele bardzo osobistych i wstrząsających relacji. Poezje Świerszczyńskiej mają jednak dodatkową siłę rażenia. Poetka, często w niezwykle werystyczny sposób, ukazuje Powstanie ze wszystkich stron - "w krwawym blasku narodowej i osobistej tragedii" i w "jaskrawym świetle ogólnoludzkich wartości".

Stefan Melkowski, wybitny polski krytyk literacki, porównał zniszczenie Warszawy do zniszczenia Troi, a Świerszczyńską nazwał "Homerem Powstania Warszawskiego".

Kilka cytatów z Melkowskiego:

"Portretując człowieka w warunkach próby najwyższej, stężonej poza granice nieludzkiego eksperymentu — ukazuje poetka obydwa bieguny człowieczeństwa: heroizm i upodlenie, w ich dialektyczrym związku. Więc z jednej strony np.: „Ulica pusta jak wymiótł! strzelając toczy się czołg./ Rozstrzeliwuje/ domy rozwala/ barykady./ I z bramy wyskoczył szczeniak,i w garści butelka benzyny./ Ulica pusta...

Mariusz Brząkalik | 2012-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Nie będę się bardzo rozpisywał.
Ciężko oceniać tego typu publikacje. Jeszcze ciężej skrytykować ludzkie wspomnienia i emocje. Tak książka nie jest idealna, obok pojedynczych wierszy, które zapadają w pamięć i wywołują ciarki na plecach, jest wiele takich, obok których można przejść obojętnie. Ale czy na pewno?
Przecież to wszystko miało miejsce, to wszystko działo się naprawdę. Te napisane trzydzieści lat po wojnie słowa niosą z sobą echo powstańczej Warszawy z '44 roku. Czy zatem mamy prawo mówić, ze któryś z tych utworów jest słaby? Poezja jest przecież subiektywna, a tutaj mamy do czynienia nie tylko z poezją ale też z reportażem.

Książka skłania do refleksji. Pokazuje nam obrazy nad, którymi nie możemy się nie zatrzymać, choć na parę sekund. czy jest to starszy mężczyzna bity przez nazistę resztkami sił ochraniający niesione w rękach książki, czy matka, która poświęca cały dzień by przynieść dziecku mleko, które przedłuży jego życie zaledwie o godzinę.

Z drugiej strony...

| 2016-07-31
Na półkach: Moje własne, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

"Ci co wydali pierwszy rozkaz do walki
niech policzą teraz nasze trupy."

Świrce udało dokonać się czegoś, czego w polskiej literaturze zawsze brakowało i wciąż brakuje - opisała rzeczywistość powstania, zaznaczyła męstwo i odwagę walczących żołnierek i żołnierzy, zapłakała nad wrogiem, który także był ofiarą. Potępiła czyn zbrojny, nie pogardzając człowiekiem. Myślę, że jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego jest ona postacią zapomnianą.

Czytanie tego poetyckiego pamiętnika w okolicach pierwszego sierpnia to moja mała, świecka tradycja.

Rita Suszek | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Temat wojny Świrszczyńska "przeżuwała" przez prawie trzydzieści lat. Efektem jest tom "mocne uderzenie" - językowo sprawny, obrazowo - nagi, pozbawiony arabesek. Prostota stylu zawiera ogromną dawkę emocji i prawdy.

Krzysztof | 2016-09-30
Charlotte95 | 2016-09-12