Dylematy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03387-3
Lil

Kto przemawia do nas w "Dylematach" - czarnowidz czy racjonalista? Zaangażowany komentator i uczestnik rzeczywistości czy jedynie sceptyczny widz w theatrum mundi? Z jakimi afektami i antypatiami zdradza się autor przed czytelnikiem? Z jakimi problemami budzi się w środku nocy? Książka ta stawia pytania uniwersalne i drobiazgowe, niepokojące i zaskakujące, aktualne i niemal odwieczne: Czy...

Czy można bezpiecznie konsumować owoce wolności? Jak dokonywać wyborów wśród produktów wyłącznie "niezbędnych"? Kiedy należy zejść na ziemię? Jakie są granice profesjonalizmu? Czegóż więcej potrzebujemy, mając Wielkiego Brata? Co łączy talibów i postmodernistów? Czy politycy powinni czytać sondaże? Czy można jeszcze w ogóle cokolwiek przewidzieć?

Emma | 2014-05-08

Dojrzały Lem, jak zawsze złośliwy, ironiczny, z niezwykle inteligentnymi spostrzeżeniami na temat świata, polityki, kultury. Mój ulubiony esej jest o amerykańskiej ekranizacji Solaris, której podobno nie widział, bo mu się nie chciało tracić czasu na to (nie wierzę! :) ) co nie przeszkadza mu w tym, by później przez kilka stron udowadniać jak bardzo beznadziejnie jest zrobiona i mu się nie podoba oraz jak fatalnie jest skonstruowany finał filmu ;))
hehe pan "wiem zawsze wszystko najlepiej", cały Lem :D

Marta B | 2012-01-10
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Całkiem ciekawa książka, która w interesujący sposób pokazuje poglądy autora ze względu na ciekawostki i nowinki o jakich pisze, komentując je potem i zestawiając z własnymi wizjami przyszłości. Możliwe, że nie będą dalekie od prawdy ze względu na wiek autora- kiedy książka została wydana miał 82 lata! Miał trochę czasu na obserwację życia, pamiętał czasy wojny, komunizm i masę innych rzeczy, o których takie szczeniaki jak ja nie uczą się nawet na historii, bo kto spamięta wszystkie ważne wydarzenia Czasów W Których Żyjemy?

Fra_Nio | 2013-12-29

Ciekawa i interesująca. Lem roztacza swą wizję rzeczywistości i możliwej rzeczywistości w tym zbiorze esejów pełnym przemyśleń mistrza.

ElPapa | 2016-05-15
Justyna Chylak | 2016-01-23