To wolny kraj!

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielki Wóz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
To wolny kraj!
83-7163-311-4
psychologia, historia
Pałla

Opowiadania Marka Nowakowskiego drukowane były na łamach prasy codziennej. Krótkie, zwięzłe szkice, sceny, portrety, niczym migawki uchwycone kamerą uważnego obserwatora. Autor nie komentuje swoich spostrzeżeń, są one z pozoru beznamiętne i obiektywne ale tym ostrzej przemawiają do czytelnika, wywołują jego gniew, protest, strach a także współczucie i życzliwość dla tych, którzy znaleźli się na marginesie, są słabi albo bezbronni.

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-31
Przeczytana: 30 maja 2014

Po „Opowiadaniach ulicznych” to następna lektura w minicyklu „W ramach kondolencji”, a że jest to również zbiór miniopowiadań reprezentatywnych dla „realizmu peryferyjnego”, to użyję słów, których mnie, po prostu, zabrakło /skleroza!/ w trakcie pisania poprzedniej opinii: MIGAWKI, MINIATURKI LITERACKIE, OBRAZKI Z ŻYCIA MIASTA.
Tym razem mamy aż 65 utworów zajmujących 246 stron, co daje przeciętną 3,9. Imponująca zwięzłość. Wydane dwa lata póżniej /2004/ od „...ulicznych”, świadczą o ochłodzeniu emocji autora, gdyż mniej w nich goryczy i pesymizmu, a więcej zgryżliwej i kpiącej obserwacji wszystkowidzącego reportera. I znowu Marek pokazuje, że „MIASTO JEST JEGO” i każdy aspekt życia miasta jest mu znany.
Uszczypliwość i kpinę autora widać już w samych tytułach, jak choćby w opowiadaniu pt „Droga na skróty” /str,38/, pokazującym edukację młodych przez ...

Ewelina Majkowska | 2015-06-01
książek: 1935