Słowo o wyprawie Igora

Tłumaczenie: Andrzej Sarwa
Cykl: Biblioteka Tradycji Europejskiej (tom 7)
Wydawnictwo: Armoryka
Slovo o polku Igoreve
Igor, Igora, słowo, wyprawa, wyprawie
klasyka
Nadia

Książka składa się z 2 części: pierwsza to polski przekład staroruskiego tekstu "Słowa o wyprawie Igora", druga to reprint – po raz pierwszy wydanego w Polsce - pierwszego drukowanego wydania tego tekstu (Moskwa 1800 r.). Książka dla wszystkich interesujących się historią i mitologią Słowian! „Słowo o wyprawie Igora”, którego pełny tytuł brzmi: „Słowo o wyprawie Igorowej – Igora syna Swiatosławowego, wnuka Olegowego” jest najbardziej znanym pomnikiem średniowiecznej ruskiej literatury. Opowiada on o niefortunnej i tragicznej w skutkach wyprawie ruskich książąt przeciw Połowcom. Odbyli ją pod wodzą Igora Swiatosławicza w roku 1185.
Bardzo ciekawa jest historia odkrycia i dalszych losów tego zabytku literatury. Został on odnaleziony w zbiorze rękopisów Spaso-Preobrażeńskiego monastyru w Jarosławiu nad górną Wołgą. Odkrycia dokonał hrabia A. I. Musin-Puszkin, który ten tekst wydał drukiem w Moskwie, w roku 1800. Oryginał „Słowa...” odnaleziony przez Musina-Puszkina spłonął podczas pożaru Moskwy w roku 1812 w czasie kampanii napoleońskiej. Od tego czasu istnieje tylko tekst drukowany.

książek: 1939

Wydanie "Słowa o wyprawie Igora" Ossolineum z roku 1950 tłumaczone przez Juliana Tuwima było ze wszech miar godne polecenia. Tekst został wyczerpująco omówiony w przedmowie a sam przekład to połączenie pięknego poetyckiego stylu i dużej wierności oryginałowi.

Najnowsze wydanie Armoryki z przekładem Andrzeja Sarwy jest jakimś kuriozalnym nieporozumieniem. Brak tu prawie w ogóle omówienia tekstu, choć od lat 50-ych wiemy o nim znacznie więcej. A wokół "Słowa..." trwał przecież gorący spór naukowy o takie pryncypia, jak to, czy mamy tu do czynienia ze średniowiecznym autentykiem, czy z późnym fałszerstwem (wygrywa opcja pośrednia).

Najgorsze jest jednak to, że nie można podejmować się tłumaczenia czegoś, czego się nie rozumie. A Sarwa nie rozumie staroruskiego oryginału i staje się to jasne od pierwszych zdań. Tu nie tylko brak lekkości stylu Tuwima, ale przekład jest po prostu niezrozumiały. Sarwa błędnie oddaje sens oryginału prawie w każdym zdaniu i nie przeszkadza mu nawet to,...

Marta | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Obowiązkowa pozycja w kanonie lektur, gdy studiuje się filologię rosyjską.
Po dwukrotnym przeczytaniu wciąż nie miałam pojęcia, o co tak naprawdę chodzi. Gdyby ktoś poprosił mnie o streszczenie "Słowa...", miałabym z pewnością spory problem. Tak naprawdę dopiero wykład z historii literatury rosyjskiej rozjaśnił mi całą sytuację, sama z treści utworu wyniosłam niewiele. Ogólnie trudny tekst.

Poveglia | 2015-09-17

Mogę śmiało przyznać, iż po przeczytaniu (dwukrotnym) nie poczułam się ani odrobinę mądrzejsza o wiedzę z zakresu fabuły. Właściwie nie byłam nawet pewna, co czytam. Wyjątkowo ciężkostrawny tekst, po który sięgać powinni jedynie fanatycy oraz, jak w moim przypadku, ci, u których "Słowo..." znajduje się na liście lektur obowiązkowych.

Sylwia | 2016-11-24
papilon | 2016-11-01