The Vampyre: A Tale

Forgotten Books
2008-01-09
2008-01-09
40 min.

Okładka książki Opowieści niesamowite z języka angielskiego Edward Frederick Benson, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Robert W. Chambers, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne, W.W. Jacobs, Henry James, Montague Rhodes James, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Arthur Machen, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, John William Polidori, Walter de la Mare
Opowieści nies... Edward Frederick Be...
Okładka książki Wielka księga strachu Gustavo Adolfo Bécquer, Catherine Crowe, Charles Dickens, Eugene Field, William Hope Hodgson, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, John William Polidori, Robert Louis Stevenson, Edward Lucas White, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Wielka księga ... Gustavo Adolfo Bécq...
Okładka książki Drakula. Wampir John William Polidori, Bram Stoker
Drakula. Wampir John William Polido...

Okładka książki Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, Theo Gift, Zygmunt Krasiński, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, Ellen Wood, Jin Yong, Roman Zmorski
Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, T...
Okładka książki Koszmary Hazel Heald, H.P. Lovecraft
Koszmary Hazel Heald, H.P. L...
Okładka książki Zew Cthulhu François Baranger, H.P. Lovecraft
Zew Cthulhu François Baranger,&...

🦇“The Vampyre - a Tale” pióra Johna Williama Polidori’ego to niesamowicie klimatyczne, choć krótkie dzieło, powstałe podczas deszczowej nocy przy akompaniamencie Mary Shelley, Lorda Byrona i Percy Shelley’ego.

Przyjaciele często spędzali razem przy kominku deszczowe chwile po zapadnięciu zmroku czytając lub opowiadając sobie historie o duchach. Podczas jednego z takich spotkań, Polidori wpadł na pomysł “konkursu,” który polegał na napisaniu własnego ghost story - dokładnie wtedy powstał znany wszystkim “Frankenstein” oraz właśnie “Wampir”. Opowieść ta, choć zdecydowanie mniej znana niż Dracula, jest uważana za XVIII-wiecznego prekursora tej najpopularniejszej historii o krwiopijcach, w której wampir przenoszony jest z “folkloru” do wysoko postawionego społeczeństwa Victoriany.

Polidori nie miał jednak szczęścia - początkowo jego zasługi zostały przypisane Byronowi, pod którego nazwiskiem opowieść ta została opublikowana. W końcu jednak, po dokonaniu odpowiedniej korekty, owładnięty sukcesem Polidori, postanowił kontynuować swoją karierę pisarza, porzucając wcześniej obrany kierunek medycyny lekarskiej. Niestety żadne z jego dzieł nie odniosło sukcesu a on sam, nękany przez d3pr3sję i potężne długi, prawdopodobnie popełnił samob0jstw0.

🦇Pamiętajmy, że tego typu historii dzisiaj nie czytamy “dla strachu” a jedynie dla klimatu i pewnej hmm… wykwintności? Cały gotycki klimat, postać wampirycznego Lorda oraz piękny, “stary” język to coś, co na pewno umili wam godzinkę deszczowego wieczoru.

Króciutkie opowiadanie, które było miłym dodatkiem do Draculi. Jednak mocno średnie jak na obecne czasy, ale osoby zainteresowane tematyką wampirów raczej przeczytają.

Czyta się bardziej jak streszczenie czegoś ciekawego niż faktycznie ciekawe opowiadanie. Styl w porządku, fabuła w porządku, ale tu po prostu nudą wieje, kiedy czytelnik nie dostaje żadnych szczegółów, nawet dialogów nie uświadczy. Ale że powstał z tego Drakula, to niższa ocena nie wydawałaby mi się na miejscu.

Różne są opinie na temat tego opowaidania, ale należy pamiętać, że Polidori był prekursorem. Książka innowacyjna jak na swój czas i przede wszystkim wciągająca. Nie wiem, czy w gruncie rzeczy nie lepsza od ,,Draculi" Stokera.

Nie rozumiem dlaczego tłumaczka pozwoliła sobie na tak dużą ingerencję w akcję opowiadania - zupełnie zmienione kilka ostatnich akapitów i zakończenie! W środku tekstu też co najmniej jedna znacząca zmiana dotycząca szczegółów śmierci jednej bohaterki. Więcej już nie sprawdzałem, ale powinno się z ostrożnością podejść do tego tłumaczenia.

Opowiadanie powstało podczas "roku bez lata" kiedy to ciągle padało a w czasie pobytu w Szwajcarii kilku romantyków próbowało zająć czymś deszczowe wieczory. Znając tę historię można zauważyć, że Polidori inspirował się swoimi towarzyszami, ich postępowaniem, doświadczeniami i strapieniami. Sam, moim zdaniem, utożsamił się z głównym bohaterem, bezradnym na losy swoje i innych. Całość jest pięknie ujętą metaforą toczącego się obok niego, a także i jego, życia.

Zapowiadało się ciekawie, nie wiem co się stało, że w opowiadaniu praktycznie nic się nie stało. Dosłownie.
Początkowo mamy dawną Anglię, bardzo lubię takie klimaty, lubię też tematykę wampirów, więc wydawało się, że wyjdzie z tego coś wspaniałego. Mamy lordów, piękne staroangielskie imiona, klimat jest, jak najbardziej. Niektórzy wampirów się boją, niektórzy opowiadają o nich z ciekawością, ale tak naprawdę nie wiemy kto nim jest, czy w ogóle ktoś jest i czy coś się dzieje. Jak dla mnie za mało tu akcji i zbyt wiele domysłów.
Klimaty Edgara Allana Poe, ale mniej się dzieje.

Na cień wampira, ależ suchar. Wampiryzmu tu tyle, co w niektórych współczesnych wypocinach. Jak na prekursora literatury o krwiopijcach, to trudno nawet powiedzieć, że posysa. Ostrzyłem sobie kły, a dostałem kołek w serce. Trochę gotyckiej atmosfery i koniec.

Przyznaję,że jestem fanem wampirów. Wszystko zaczęło się od japońskiego anime "Hellsing" i serii gier "Castlevania". Potem przyszedł "Dracula","Carmilla","Gobelin z wampirem" no i oczywiście "Kroniki wampirze" Anne Rice, nie wspominając już o wielu filmach. Dzięki temu zainteresowaniu udało mi się napisać pracę magisterską tłumaczącą znaczenie wampira w literaturze porównującąc wampiry z literatury angielskiej z tymi stworzonymi przez Anne Rice.Oczywiście wszystko zaczęło się od "Wampira" Polidoriego. Świetna, nieskomplikowana i nieco straszna historia, która niejako na dobre zapewniła poczytne miejsce w kulturze tej mrocznej istocie jaką jest wampir. Warto wspomnieć,że "Wampir" powstał jako rezultat "nudy" kilku pisarzy,którzy odpoczywali w willi nad jeziorem genewskim w Szwajcarii. Ci przyjaciele to oczywiście John Polidori, Mary Wollstonecraft Godwin, Percy Bysshe Shelley oraz Lord Byron,którego Polidori był osobistym lekarzem. Uznali,że każdy z nich powinien napisać jakąś historię o duchach. Mary, późniejsza żona Percy`ego stworzyła zaczątki historii,która później ewoluowała w kultowego "Frankensteina",a Polidori wymyślił właśnie "Wampira". Ot,taka ciekawostka kulturowa. Osobom,które mają ochotę bliżej zapoznać się z literaturą wampiryczną polecam zacząć od dzieł powstających najwcześniej, czyli właśnie od "Wampira" , "Wampira Varney`a", "Carmilli" i "Draculi". Jeśli cenicie sobie mroczną,groźną, metaforyczną i outsiderską postać wampira to nigdy nie ruszycie "Zmierzchu" ;p

1966

Od tej opowiastki, między innymi, zaczął się import folklorowych upiorów ku popkulturowym wampirom. Szkoda, że Polidori pozostał przy opowiadaniu, czuć było, że ma więcej do powiedzenia w temacie, jakby było jedynie streszczeniem.

• Wampiry
  • Po angielsku