Farfurka królowej Bony

papier
Katarzyna
6,7 (10 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Intryga dramatyczna skupiona jest wokół tytułowej farfurki (drogocennego ceramicznego naczynia), którą na zamek wawelski przywozi włoski poseł. To dar od matki dla kapryśnej i wybuchowej Królowej Bony. Roztrzepane dwórki tłuką drogocenny prezent i przerażone gniewem władczyni w popłochu uciekają z wawelskiego wzgórza. Jedna z dwórek, urokliwa Agatka, z powodu stłuczonej farfurki może już nigdy...

urokliwa Agatka, z powodu stłuczonej farfurki może już nigdy nie zobaczyć swojego ukochanego Szymona. Do akcji wkracza jednak przebiegły i rezolutny Stańczyk, który potrafi znaleźć rozwiązanie nawet w beznadziejnej sytuacji.
Dzieło kończy się oczywiście pomyślnie, a dramatyczne losy farfurki okazują się tylko pretekstem do ukazania barwnego pejzażu Polski czasów Jagiellonów.

źródło opisu: http://opera.szczecin.pl/repertoire/farfurka-krolowej-bony/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Bed | 2010-11-02

Jedna z ulubionych pozycji wczesnego dzieciństwa. Tak uwielbiana, że rozdarta na strzępy ;). Nie mogę napisać, że ją posiadam.

zosia_bm | 2015-02-07

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica