100 wydarzeń Historia Polski

7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, wydarzenia historyczne,
historia
miqa

Z bogatej historii Polski wybrano 100 najważniejszych wydarzeń, głównie politycznych, jak również związanych z kulturą i nauką oraz procesami społecznymi. Wybór nie należał do łatwych, gdyż na kilkudziesięciu stronach trzeba było zamknąć ponad 1000 lat naszej historii. Książkę otwiera chrzest Polski, a zamyka wstąpienie do Unii Europejskiej. Wydarzenia uporządkowane chronologicznie prezentują...

Książkę otwiera chrzest Polski, a zamyka wstąpienie do Unii Europejskiej.
Wydarzenia uporządkowane chronologicznie prezentują nasze dzieje w czasach panowania Piastów, Jagiellonów i królów elekcyjnych, w dobie rozbiorów, po odzyskaniu niepodległości, w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL-u i obecnie. Odnotowano pojawienie się pierwszej w języku polskim książki, dokonania Kopernika i? przyznanie Oscara Andrzejowi Wajdzie.
Krótkie komentarze, ilustracje i zestawienie z faktami poprzedzającymi i następującymi po opisywanym wydarzeniu pokazują też związki przyczynowo-skutkowe.
W tym celu na każdej stronie umieszczono specjalną oś chronologiczną. Podpisy do ilustracji i mapy opatrzone szczegółowymi legendami stanowią dodatkowe źródło wiedzy.
Dzięki temu prezentowana publikacja to swoiste ABC historii Polski.

miqa | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 maja 2011

"100 wydarzeń: Historia Polski" to nie tylko 80-cio stronicowy zbiór najważniejszych historycznie dat dotyczących naszej ojczyzny, ale również wspaniałe vademecum dla każdego zainteresowanego historią, jak i (co dla mnie jest najważniejsze) bardzo dobra powtórka do matury.

Co wyróżnia tą książkę od innych? Z pewnością zgrabny język, którym zostały opisane wydarzenia. Oraz to, że tak naprawdę nie stykamy się 'tylko' z setką wydarzeń, ale ze znacznie większą ilością, ponieważ, na tzw. marginesach, są wypisane zbliżone opisywanemu wydarzeniu daty, które pozwalają na lepsze zrozumienie tamtejszych czasów, przyczyn i skutków. Wzbogacona w spis treści, pozwala łatwo znaleźć szukane wydarzenie, postać czy też czas, który interesuje czytelnika.

Co mnie urzekło? Na pewno fantastyczna kolorystyka - to ona sprawia, że po pobieżnym przejrzeniu pierwszych stron, mamy ochotę dowiedzieć się, co tak naprawdę zawierają. Każda epoka, okres historyczny, ma inną oprawę kolorystyczną, co ułatwia...

Weronika | 2016-01-04
eMeLka | 2014-06-15