Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
I know why the caged bird sings
USA, rasizm, segregacja rasowa

"Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa" to autobiograficzna opowieść o dzieciństwie spędzonym w czarnej dzielnicy małego miasteczka na Południu Stanów, którego specyficzną atmosferę Maya Angelou potrafiła oddać bardzo sugestywnie. Wrażliwa dziewczynka, wychowana przez surową, głęboko religijną babkę, pragnie jednak poznać inny świat. Trudne lata dojrzewania spędza u matki w Kalifornii, gdzie po wielu bolesnych i dramatycznych doświadczeniach osiąga swe pierwsze życiowe sukcesy.

źródło opisu: okładka

takisobiejac | 2011-02-11
Przeczytana: 1999 rok

To jedna z moich ulubionych książek.
Klimatem przypomina trochę "Kolor purpury", choć jest trochę krótsza.
Polecam każdemu komu bliskie są klimaty afroamerykańskie.

Jaką naiwnością myślenia się wykazuje i jednocześnie dojrzałą postawę pryzmuje nasza bohaterka - tego dowiecie się z jej opowieści. Wartością tej książki jest jej pedagogiczny charakter, jest ciepłym spojrzeniem na dziecko, a za razem zimnym prysznicem dla ukształtowanych charakterów. Cieszę się, że Pani Maya Angelou spotkała na swej drodze, dumnych i mądrych przewodników.
"Czarna kobieta w latach swej największej wrażliwości odpiera ataki wszystkich sił natury, a jednocześnie tkwi w potrójnym, krzyżowym ogniu męskich uprzedzeń, pozbawionej logiki nienawiści białych i bezsilności czarnych.
Fakt, że dorosła czarna Amerykanka przejawia później wręcz przerażającą siłę charakteru, wywołuje najczęściej zdumienie, niesmak, a nawet wrogość. Rzadko bywa akceptowany jako nieunikniony wynik zwycięskiej walki o przetrwanie, zasługujący na szacunek, a nawet entuzjastyczne przyjęcie." (cytat str. 207-208)

Piękna, dojrzała, inteligentna. Wycinek historii "zwykłej", czarnoskórej dziewczyny. Skłaniająca do przemyśleń i wiele mówiąca. Pięknie i ciekawie napisana. Z chęcią przeczytałabym o dalszych losach Mayi. Polecam wszystkim i każdemu z osobna.

milogro | 2014-10-08

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 02 lutego 2013
malka | 2016-09-28
Dobrze wyjść z pisarzem: Maya Angelou i Amiri Baraka

Dobrze wyjść gdzieś z pisarzem, ale jeszcze lepiej pójść potańczyć z poetą. Bo życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech. Dziś łapiemy w ruchu, w tanecznym rozbujaniu dwójkę wielkich amerykańskich twórców: Mayę Angelou i Amiriego Barakego.

Książki zmieniające życie

Brytyjscy czytelnicy wybrali 20 książek, które zmieniły ich życie. Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety. Pierwsze miejsce przypadło "Zabić drozda" autorstwa Harper Lee.