Brama na drodze

Wydawnictwo: M.A.W.
83-203-2179-4
kaja841

Opisuje życie dziewczyny z dobrego domu, która popadła w kolizję z prawem i znalazła się w zakładzie poprawczym.

źródło opisu: własne

Katarzyna | 2016-03-20
Przeczytana: 18 marca 2016

Solidna literatura środka dla młodzieży. Mój powrót po latach, powieść, która w młodość miała dla mnie duże znaczenie. Narracja pierwszoosobowa, dość "dorosła" jak na szesnastolatkę, która dzięki temu wydaję się osobą bardziej wnikliwą i dzięki temu, sympatia czytelnika lokuje się po jej stronie. Mimo braku komórek, fb i internetu, myślę, że ta powieść może być nadal aktualna, bo w gruncie rzeczy opowiada o buncie dla samego buntu i konieczności jego zakończenia.

marukja | 2011-07-07

Książkę przeczytałam mając lat 16. Przeżycia bahaterki idealnie odzwierciedlały mój 'młodzieńczy bunt'. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem i dużo myślałam o przepływających książkę myślach. A jedną z nich wspominam z uśmiechem do dziś:
"Nic nie wiesz o życiu i ludziach. Szczeniackie mędrkowanie... Lubisz się zgrywać, szarżujesz jak wszyscy młodzi ludzie. Uważasz, że świat jest podły, zły, obłudny. Wszyscy ludzie cię drażnią, nie możesz na nich patrzeć... A upłynie trochę czasu, przytyjesz w biodrach i będziesz taka sama jak wszyscy ci dorośli, na których nie możesz patrzeć. Będziesz taka sama - zadowolona, ustabilizowana. Zobaczysz."
Polecam, zarówno zbuntowanym nastolatkom, jak i tym już troszeczkę starszym. :)

verra | 2017-06-02
Przeczytana: 02 kwietnia 1993

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Janiny Zającównej "Brama na drodze" to książka nietuzinkowa. Jedna z niewielu opisująca los młodego człowieka uwikłanego w bunt, zagubionego i wołającego o pomoc- urodzonego w powojennej Polsce. Bohaterka Grażyna ( lat prawie 17), należy do pokolenia borykającego się też z przeszłością wojenną swoich rodziców. W części pierwszej Grażyna jest eskortowana przez Milicję do zakładu poprawczego.Potem nie może się podporządkować działającym tam zasadom. Dlaczego Grażyna pogubiła się tak wcześnie? Brak ojca, brak wzoru do naśladowania, bardzo ważnego dla dziecka. Mimo, że ten brak został zastąpiony przez ojczyma, nie spowodowało to, że dziecko mogło go zaakceptować w pełni takim, jakim on był- z przeżyciami II wojny ( ojczym był związany z Armią Krajową) oraz zajętego własną pracą w biurze projektów ( ojczym również wyjechał do pracy na długi czas do Iranu/Iraku). Na samym początku książki w cz. I Grażyna rozmyśla na jego temat - że mieszkając z nim pod jednym dachem nie mogła...

olguska | 2011-09-12
Przeczytana: 17 września 2000

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dziewczyna z poprawczaka ucieka. Duzo myśli. Wróciła bo dzięki stryjoiwi zrozumiała sens życia.

HaniaW | 2017-05-19
theharewhohears | 2017-02-02