Refren kolczastego drutu : trylogia prawdziwa

Okładka książki Refren kolczastego drutu : trylogia prawdziwa August Kowalczyk
Okładka książki Refren kolczastego drutu : trylogia prawdziwa
August Kowalczyk Wydawnictwo: Wojewódzkie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem biografia, autobiografia, pamiętnik
Wojewódzkie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
2001-01-01
2001-01-01
978-83-7183-827-9
Oświęcim obóz biografia II wojna światowa August Kowalczyk

Okładka książki Nazistowskie korzenie Brukselskiej UE August Kowalczyk, Mathias Rath
Nazistowskie k... August Kowalczyk, M...

Ciężkie do dostania, ale co jakiś czas wypływają egzemplarze w antykwariatach albo na portalach aukcyjnych. Ciekawi brak wznowień, być może niepoukładane są prawa autorskie po śmierci Kowalczyka. Sama pozycja porażająca i szczera do bólu, ujęta - jak to sugeruje podtytuł - w trzy części. Pierwsza - to relacja, począwszy od okoliczności poprzedzających uwięzienie, poprzez kacetowe realia, aż po ucieczkę. Druga stanowi zlepek obrazów z obozowego życia. Ostatnia - oniryczna - zabiera nas ponownie do Auschwitz-Birkenau po kilkudziesięciu latach. Wspomnień Kowalczyka można było również wysłuchać podczas jego autorskiego monodramatu, z którym docierał w różne miejsca kraju. Bardzo żałuję, że nie udało mi się wziąć udziału w takim spotkaniu. Została mi doskonała książka.

Do bólu prawdziwa

Do bólu prawdziwa

Czytałam tę książkę dawno temu, ale teraz przypomniała mi się przy okazji jakiegoś filmu, w którym grał August Kowalczyk. Autor w swoich wspomnieniach opisuje okrucieństwo obozowego życia. Książek o tej tematyce powstało wiele i trudno wydawać opinie na temat subiektywnych odczuć uczestników tych wydarzeń. Augustowi Kowalczykowi, jako jednemu z nielicznych, udało się uciec z Auschwitz. Najbardziej zadziwia mnie to, że jako aktor niejednokrotnie wcielał się w role SS-manów. Sam mówił, że nie pamięta zachowań tych osób, ale emocje jakie mu wtedy towarzyszyły. I właśnie te emocje chce przekazać widzowi. Szacun. Chyba nie każdy po takich przeżyciach by się na to zdobył. A może to była forma terapii po traumatycznych wspomnieniach?

Super.

Super.

Tematyka życia obozowego jest mi znana. Nie ekscytował mnie więc opis z okładki książki, zapowiadający wstrząsające sceny dotyczące homoseksualizmu wśród więźniów, sadyzmu czy istnienia "dobrych" esesmanów. Powiem nawet, że opis ten moim zdaniem absolutnie nie powinien się tam znaleźć - nie nośnymi hasłami powinno się taką książkę reklamować.

Główną wartość książki powinno się upatrywać w tym, że ktoś zechciał się podzielić swoimi bolesnymi wspomnieniami obozowymi. Wspomnieniami, które przez 50 lat pozostały żywe i wracają w postaci snów.

Oprócz bolesnej tematyki, dodatkową trudność w czytaniu sprawiało mi to, że opisywane miejsca towarzyszą mojej codzienności. Czytając, bardzo wyraźnie widziałam więc opisywane miejscowości, miejsca, zakłady i z tego powodu momentami musiałam odkładać książkę, gdyż ładunek emocjonalny był zbyt duży.

Główną wartość książki powinno...

Niezwykła pozycja.
Przeczytałam dużo o 2 wojnie światowej, ale tak szczerej i wzruszającej książki nigdy nie czytałam.
Uzyskałam ją dzięki Fundacji imienia Augusta Kowalczyka.
Z tego miejsca dziękuję pracownikom za pomoc.

Niezwykła pozycja.
Uzyskałam ją dzięki Fundacji imienia Augusta Kowalczyka.
Z tego miejsca dziękuję pracownikom za pomoc.

Na pólkach wielu z nas rzadko goszczą powieści będące opisem tragicznych wydarzeń okresu II wojny światowej. Każdy taką decyzje argumentuje inaczej . Jedni mówią " To już było i nie warto o tym czytać " drudzy twierdzą , że ich to nie interesuje. Ja jednak uważam , że naprawdę warto sięgać również po taką literaturę. Nie jest ona łatwa w odbiorze ale bardzo wartościowa.
Refren kolczastego drutu to opowieść człowieka , który trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu . Mężczyźnie udało się jednak z niego uciec. Autor opisuje dramatyczne chwile pobytu w tym strasznym miejscu.
Książka jak sugeruje nam podtytuł podzielona jest na 3 części. Pisana była przez ok 50 lat. Mimo to autor zapamiętał wiele istotnych szczegółów . Tragiczne wydarzenia z okresu wojny trudno wymazać z pamięci.
Powieść jest na swój sposób niesamowita z kilku powodów. Po pierwsze została napisana przez człowieka , który dokonał czegoś co udaje się naprawdę niewielu. Moment ucieczki jest jednym z kluczowych w całej powieści. Po drugie autor nie koloryzuje i pokazuje obozowy świat takim jakim był w rzeczywistości. Udowadnia , że zdesperowani więźniowie gotowi byli popełnić nawet najbardziej niegodny czyn. W świecie obozowym nie istniały żadne prawa ani kodeksy. Liczyło się tylko to aby przeżyć.
Nawet esesmani w akcie desperacji zgadzali się na liczne ustępstwa . Potrafili być chciwi, przekupni. Zdarzali się też tacy , którzy nieśli pomoc tym najbardziej potrzebującym. Kolejnym plusem jest kompozycja książki. Nadanie jest formy trylogii okazało się fantastycznym pomysłem. Czytelnik zastanawia się jak będzie wyglądała kolejna część? , co się w niej znajdzie? . Setki archiwalnych zdjęć i różnego rodzaju tabel oraz planów pozwalają zobaczyć to o czym przed chwilą się przeczytało i lepiej zrozumieć co autor chce w danym momencie przekazać. W tej książce nie ma niepotrzebnego patosu i nadmiernych emocji . Jest za to zapis autentycznych wydarzeń w, których August Kowalczyk uczestniczył.
To świadectwo człowieka , który uciekł przed czymś co w tamtych czasach było nieuniknione- śmiercią.
Książka ta pokazuje również , że wojna bywa okrutna . Przekreśla marzenia, niszczy rodzące się pomiędzy dwojgiem ludzi uczucie nie pozwalając na jego rozwój i przetrwanie. Niesamowicie wpływa też na ludzką psychikę . Człowiek nawet jeśli uda mu się ocalić życie staje się potem kimś zupełnie innym. Traumatyczne przeżycia z przeszłości pozostawiają trwały ślad.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę i polecić ją nawet tym , którzy nie interesują się historią ani okresem II wojny światowej? , ponieważ jest to historia dramatycznych ludzkich przeżyć i autentyczne świadectwo dane innym.

Autobiografia człowieka, który trafił i uciekł z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

NIe przeczytałem tej książki, ale chcę.
Czy jest ktoś kto ma tę książkę i może mi ją udostępnić kopię lub pdf? Koszty pokryję.

NIe przeczytałem tej książki, ale chcę.

• Historyczne
  • Wojenne