Refren kolczastego drutu : trylogia prawdziwa

Wydawnictwo: Wojewódzkie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
978-83-7183-827-9
esox99

... Wyjątkowa ciekawa , unikalna chyba pozycja . A to co najmniej z trzech powodów . Po pierwsze , pisana przez osobę której udało się uciec. To niebywały wyczyn i na pewno kluczowy moment całej opowieści. Po drugie , przedstawia koszmarny świat obozu w nadzwyczajnym , ciekawym naświetleniu . Okazuje się , że esesmani mogli być chciwi , przekupni, zdesperowani, gotowi do zdrady swoich "ideałów"! Że bywali wśród nich nawet "nieźli" , gotowi iść z pomocą więźniom. Z drugiej strony , ujawnia , że więźniom daleko było od świętości. Sceny pokazujące zalążki homoseksualizmu , sadyzm, itd. są wstrząsające. Po trzecie , pomysł nadania książce formy trylogii - genialny....

anika | 2014-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Tematyka życia obozowego jest mi znana. Nie ekscytował mnie więc opis z okładki książki, zapowiadający wstrząsające sceny dotyczące homoseksualizmu wśród więźniów, sadyzmu czy istnienia "dobrych" esesmanów. Powiem nawet, że opis ten moim zdaniem absolutnie nie powinien się tam znaleźć - nie nośnymi hasłami powinno się taką książkę reklamować.

Główną wartość książki powinno się upatrywać w tym, że ktoś zechciał się podzielić swoimi bolesnymi wspomnieniami obozowymi. Wspomnieniami, które przez 50 lat pozostały żywe i wracają w postaci snów.

Oprócz bolesnej tematyki, dodatkową trudność w czytaniu sprawiało mi to, że opisywane miejsca towarzyszą mojej codzienności. Czytając, bardzo wyraźnie widziałam więc opisywane miejscowości, miejsca, zakłady i z tego powodu momentami musiałam odkładać książkę, gdyż ładunek emocjonalny był zbyt duży.

Aneta | 2013-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykła pozycja.
Przeczytałam dużo o 2 wojnie światowej, ale tak szczerej i wzruszającej książki nigdy nie czytałam.
Uzyskałam ją dzięki Fundacji imienia Augusta Kowalczyka.
Z tego miejsca dziękuję pracownikom za pomoc.

esox99 | 2010-10-15
Przeczytana: 2003 rok

Autobiografia człowieka, który trafił i uciekł z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

Na pólkach wielu z nas rzadko goszczą powieści będące opisem tragicznych wydarzeń okresu II wojny światowej. Każdy taką decyzje argumentuje inaczej . Jedni mówią " To już było i nie warto o tym czytać " drudzy twierdzą , że ich to nie interesuje. Ja jednak uważam , że naprawdę warto sięgać również po taką literaturę. Nie jest ona łatwa w odbiorze ale bardzo wartościowa.
Refren kolczastego drutu to opowieść człowieka , który trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu . Mężczyźnie udało się jednak z niego uciec. Autor opisuje dramatyczne chwile pobytu w tym strasznym miejscu.
Książka jak sugeruje nam podtytuł podzielona jest na 3 części. Pisana była przez ok 50 lat. Mimo to autor zapamiętał wiele istotnych szczegółów . Tragiczne wydarzenia z okresu wojny trudno wymazać z pamięci.
Powieść jest na swój sposób niesamowita z kilku powodów. Po pierwsze została napisana przez człowieka , który dokonał czegoś co udaje się naprawdę niewielu. Moment ucieczki jest jednym z...

Tomasso77 | 2018-03-04

Super.