Subkultury młodzieżowe : aspekty psychospołeczne

Wydawnictwo: Żak
83-88149-96-2
sniegi

Autor zapoznaje czytelnika z przejawami działalności subkultur w Polsce, zaczynając zasadniczo od lat 50. XX wieku. Podejmuje problematykę mechanizmów powstawania grup rówieśniczych oraz znaczenia, jakie mają grupy nieformalne dla procesów socjalizacji jednostki. Tym samym książka Przemysława Piotrowskiego wypełnia pewną lukę w piśmiennictwie polskim z tego zakresu, plasując się pomiędzy opracowaniami rejacjonującymi wyniki badań empirycznych, często obciążonymi szczegółowymi danymi statystycznymi, a opracowaniami popularnonaukowymi, nie sięgającymi po głębsze teoretyczne wyjaśnienia opisywanych zjawisk.

Autor charakteryzuje siedemnaście rodzajów subkultur: od bikiniarzy do hakerów komputerowych. Rozdział ten stanowi interesujący i wyczerpujący przegląd subkultur młodzieżowych ostatnich lat, z ukazaniem wpływu trendów zagranicznych na kształt polskich subkultur; ukazuje również ich dynamiczne przemiany - zanikanie i rozwój - jako zjawiska odbijające przemiany społeczno-kulturowe oraz ekonomiczno-ustrojowe.

Z recenzji doc. dr hab. Doroty Kubackiej-Jasieckiej

[Wydawnictwo Akademickie "Żak", Warszawa [cop. 2003]]

Grzegorz Nikrandt | 2014-11-08

Zważywszy, że napisana przez doktora i oparta na badaniach, zawiera zbyt wiele stereotypów dotyczących subkultur. Ocena 5/10 tylko ze względu na przystępne i ciekawe opisanie procesu adolescencji i wpływu różnych czynników na dorastanie człowieka.

marika3333 | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Bardzo dobra pozycja. Mądrze, ale zrozumiale napisana. Polecam.

Piotr | 2014-02-16
Bellatrix | 2014-01-10