Obrazy Cézanne'a

837453625X
Cezanne, sztuka, esej, malarstwo
sztuka
Snoopy

Wyjątkowa, erudycyjna książka na temat obrazów wielkiego francuskiego artysty. Ale nie tylko. To także przykład bezprecedensowej, bo wyrażonej językiem współczesnej humanistyki, analizy malarstwa, która łączy w sobie rzetelność opracowania teoretycznego z filozoficzną dociekliwością dekonstrukcji. Kiepuszewski, podążając śladem wybitnych myślicieli XX wieku – Derridy, Heideggera, Deleuze’a, Merleau-Ponty’ego czy Lyotarda – konfrontuje ich sądy z obrazami oraz tekstami Cézanne’a oraz w krytycznym dialogu z myślą humanistyczną, firmowaną nazwiskami badaczy tej miary co Derrida i Heidegger, dokonuje własnej – siłą rzeczy krytycznej – interpretacji. Zderzając wypowiedzi i obrazy Cezanne’a z próbą ich opisu oraz autorską analizą, odtwarza - nieistniejący w rzeczywistości - program artystyczny malarza.

Eryk Szczepański | 2017-03-25
non_finito | 2017-03-13