50 teorii genetyki, które powinieneś znać

Tłumaczenie: Katarzyna Tońska
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 genetics ideas you really need to know
978-83-01-16101-9
genetyka,
Róża_Bzowa

Czy nasza osobowość jest odziedziczona czy stworzona? Jakie tajemnice ujawnia DNA? Jak ważne było stworzenie owcy Dolly? Czy niebawem będziemy mogli projektować sobie dzieci? W 50 esejach autor przedstawia główne pojęcia genetyki – jednej z najbardziej intrygujących dziedzin nauki. Rozpoczynając teorią ewolucji Darwina i zamykając najnowszymi osiągnięciami nauki pokazuje, w jaki sposób...

Czy nasza osobowość jest odziedziczona czy stworzona?
Jakie tajemnice ujawnia DNA?
Jak ważne było stworzenie owcy Dolly?
Czy niebawem będziemy mogli projektować sobie dzieci?

W 50 esejach autor przedstawia główne pojęcia genetyki – jednej z najbardziej intrygujących dziedzin nauki. Rozpoczynając teorią ewolucji Darwina i zamykając najnowszymi osiągnięciami nauki pokazuje, w jaki sposób znajomość informacji genetycznej zmieniła sposób rozumienia życia na Ziemi. Ujawnia sekrety chromosomów, DNA i genomu człowieka. Wyjaśnia, jak genetyka może wspomóc walkę z rakiem, HIV, malarią i superbakteriami. Zgłębia główne problemy etyczne wokół kontrowersyjnych badań nad komórkami macierzystymi, klonowaniem i możliwością stworzenia sztucznego życia. Prezentuje najnowsze spojrzenie na śmieciowy DNA, evo-devo i epigenetykę.

Kyou | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Autor przedstawia główne pojęcia genetyki – jednej z najbardziej intrygujących dziedzin nauki. Pokazuje, w jaki sposób znajomość informacji genetycznej zmieniła sposób rozumienia życia na Ziemi.

Nie czytałam wszystkiego, acz tylko to, co potrzebne mi na sprawdzian. Niektóre pojęcia trudne do zrozumienia.

GreatOwl | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Książkę " 50 teorii genetyki... " wypożyczyłam z polecenia, sceptyczna, gdyż nigdy nie pomyślałabym, że czytanie czegokolwiek, co ma związek z nauką, mogłoby mi sprawić jakąkolwiek przyjemność. Ku mojemu zdziwieniu, książka ta niesamowicie mnie wciągnęła i choć niektóre rozdziały były dla mnie nieco trudne, to przeczytałam ją od deski do deski zafascynowana tym, jak wielkie znaczenie w naszym życiu mają geny. " 50 teorii genetyki... " właściwie otworzyła mi oczy - pozwoliła mi zrozumieć, jak przydatnym narzędziem dla nas, ludzi, może być poznanie mechanizmu działania naszego organizmu, jak wiele może zmienić jeden mały gen, czy raczej jego mutacja, a także sprawiła, że zaczęłam się interesować ideą leków " na miarę ".
Polecam tą książkę każdemu, kto z biologią miał dotąd niewiele do czynienia i szuka lektury ciekawej, zawierającej podstawowe wiadomości, będące wprowadzeniem do zawiłej dziedziny genetyki, napisaniej językiem prostym, klarownym i zrozumiałym dla...

paramecium | 2013-06-28

Seria "50 teorii... (genetyki, fizyki, matematyki...)" całkiem nieźle spełnia swoją rolę - na pierwszy rzut oka pobieżne potraktowanie każdego z zagadnień ma za zadanie zainteresować czytelnika, aby sięgnął po bardziej "fachową" literaturę. Tak też jest w przypadku "50 teorii genetyki, które powinieneś znać" - mnie, jako studentce biotechnologii, zaskoczyło w tej pozycji niewiele, oddaję jednak hołd za zgrabne i lekkie przedstawienie niełatwych przecież oraz często kontrowersyjnych tematów związanych z najprężniej rozwijającą się obecnie nauką biologiczną. Zachęcam.

Sarka | 2016-05-19
Przeczytana: 24 maja 2016