Partycypacja pracowników w zarządzaniu firmą

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
biznes, finanse

Skuteczne motywowanie i prawdziwe zaangażowanie pracowników w sprawy firmy ma bezpośredni wpływ na wyniki organizacji, dlatego pracodawcy poszukują coraz doskonalszych narzędzi wynagradzania i motywowania zatrudnionych. Jedną z metod, stosunkowo tanią i łatwą do wprowadzenia, może być partycypacja pracowników w korzyściach firmy system oparty na podmiotowym traktowaniu pracowników, wykorzystujący motywatory finansowe i pozafinansowe. W publikacji przedstawiono kompleksowy zestaw zagadnień, do których należą: partycypacyjne formy wynagrodzeń zmiennych klasyfikacja, koncepcje, najnowsze tendencje, istota, założenia i geneza programów partycypacji w korzyściach przedsiębiorstwa w świetle dotychczasowych teorii i badań empirycznych, konstrukcja oraz sposób funkcjonowania i wdrażania programów partycypacji w korzyściach, propozycja programu możliwego do wdrożenia w warunkach polskich schemat budowy, praktyczne procedury i narzędzia, dobre praktyki partycypacji pracowników w zarządzaniu studia przypadków kilku firm, które wprowadziły programy partycypacji pracowniczej. Całość podsumowują ogólne wnioski i zalecenia dla polskich firm rozważających wdrożenie podobnych inicjatyw. Połączenie teorii z praktycznymi aspektami funkcjonowania programów partycypacyjnych sprawia, że książka jest użytecznym źródłem wiedzy i wskazówek dla pracodawców, którzy pragną własnymi siłami zmodyfikować funkcjonujący system, wprowadzić nowe narzędzia motywacyjne i dokonać koniecznych zmian w kulturze zarządzania.