Najbardziej tajemnicze morderstwa

978-83-7674-033-1
zabójstwo, historia, morderstwo
literatura faktu
syllver

W rozmaity sposób reagujemy słysząc o morderstwach. Czujemy wstręt, jesteśmy przerażeni, protestujemy. Jednak równocześnie budzi się w nas naturalna, wrodzona ciekawość. Chcemy wiedzieć KTO zabił i DLACZEGO. Książka "Najbardziej tajemnicze morderstwa" opowiada o tajemniczych zbrodniach i niewyjaśnionych okolicznościach śmierci znanych osób, m.in. Juliusza Cezara, Napoleona czy Mozarta oraz...

Książka "Najbardziej tajemnicze morderstwa" opowiada o tajemniczych zbrodniach i niewyjaśnionych okolicznościach śmierci znanych osób, m.in. Juliusza Cezara, Napoleona czy Mozarta oraz portretach zbrodniarzy, np. Kuby Rozpruwacza. Autorzy skrupulatnie opisują przebieg życia i okoliczności śmierci słynnych postaci, analizują motywy, przywołują hipotezy, przedstawiają ofiary, morderców i świadków. Świadomie stawiają kontrowersyjne pytania. Czy Napoleon faktycznie został otruty? Czy to możliwe, że Brutus nie należał do grupy konspiratorów, a słynne słowa "Et tu, Brute" można zupełnie inaczej interpretować? Czy Thomas Becket został pomylony z kimś innym z Canterbury i zabito niewłaściwego człowieka? Jeśli faktycznie Mozart został zamordowany, to czy zabił go zazdrosny o talent inny kompozytor, czy zazdrosny o młodą żonę zdradzany mąż?

Historia pełna jest niewyjaśnionych zagadek, których rozwiązanie na zawsze odmieniłoby naszą kulturę.

[Replika, 2010]

Isadora | 2012-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2012

Tajemnicze, niewyjaśnione czy wyjątkowo brutalne morderstwa od zawsze stanowiły pożywkę dla masowej wyobraźni i budziły całą gamę emocji: od paraliżującego strachu po niezdrową ekscytację. Wyjątkowe miejsce w zbiorowej pamięci mają zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, przypadki nagłej śmierci osób powszechnie znanych oraz morderstwa popełnione w niewyjaśnionych okolicznościach.
Autorzy niniejszej publikacji wychodzą naprzeciw powszechnej fascynacji makabrą, tajnikami zwyrodniałych psychopatycznych umysłów czy też po prostu wrodzonej ciekawości, za sprawą której snujemy rozmaite przypuszczenia i domysły kto zabił i dlaczego.

Książka Fanthorpe'ów prezentuje sprawy kryminalne, które od lat rozpalają ludzką wyobraźnię z różnych względów. Umieszczone są one w imponującym przedziale czasowo - przestrzennym uwzględniającym rozmaite okresy historyczne - od panowania faraona Tutenchamona w czasach Nowego Państwa po lata 50-te XX wieku i londyński rewir polowań seryjnego mordercy Johna...

Jarmo | 2011-11-24

Szczerze przyznam, że niektóre rozdziały omijałem albo przerywałem po jednej stronie ponieważ najzwyczajniej w świecie mnie nie interesowały.
Spodziewałem się więcej "spraw" seryjnych morderców. Dwa rozdziały troszkę podniosły mi ciśnienie. Pierwszy o Napoleonie ponieważ jeżeli wspomina się o niektórych rzeczach to powinno się je rozwinąć i poprzeć jakimiś faktami. Drugi o słynnym księdzu Sauniere i jego bardzo szybkim wzbogaceniu się co po wielu latach doprowadziło do powstania "Kodu Leonarda da Vinci" (tak w skrócie). Zdenerwowało mnie to, że autorzy opierają się na literaturze, która przedstawia troszkę inne fakty niż oni przytaczają.
Plusem tej książki jest na pewno to, że wzbudza ciekawość i popycha do wyszukania dodatkowej literatury na niektóre tematy.

Melania | 2016-03-07
Na półkach: 2016, Przeczytane

Przebrnełam. Tak można najlepiej skomentować tą książkę. Pomimo, że kocham Wielką Brytanie i ich autorów to ta książka była dla mnie kłopotliwa. Autorzy skupili się na morderstwach popełnionych w Wielkiej Brytanii, to jeszcze mogło by być interesujące. Jednak każde, naprawdę KAŻDE morderstwo zostało subiektywnie ocenione i autorzy lekko (czasem bardzo mocno) narzucali swoją opinie na temat "kto zabił". Najgorszę jednak były te komentarze, np. "Czy ona napewno zabiła całą rodzinę siekierą?" - obok zdjęcia podejrzanej o mordestwo. Wszystko napisane w typie taniej sensacji. Może być, ale naprawdę nic szczególnego.

beha | 2013-01-23
Przeczytana: 20 września 2012

"Najbardziej tajemnicze morderstwa" to książka owiana mrokiem i tajemnicą. Zwłoki pływające w rzece, martwe ciało znalezione w łóżku, czy w ciemnym lesie, to tutaj żadna nowość; niezbitym pozostaje fakt, iż do większości przedstawionych przypadków doszło w wyniku popełnienia przestępstwa, a co ważniejsze, przestępstwa nigdy nie wyjaśnionego lub nawet nie udowodnionego. Ciemne strony człowieczeństwa, które często wkradają się do ludzkiego życia, tutaj dają o sobie znać aż nazbyt mocno. Patricia i Lionel Fanthorpe nie próbują na siłę znaleźć wyjaśnień tajemniczych morderstw, ale opisują przeszłe wydarzenia, dodając do treści liczne ciekawostki, a niekiedy posuwając się do wysuwania całkiem prawdopodobnych hipotez; dzięki czemu kolejne rozdziały poświęcone danym postaciom, często takim, o których słyszy się po raz pierwszy w życiu, czyta się niczym świetny kryminał, lecz w odróżnieniu od tego rodzaju literatury, kryminał prawdziwy. Najważniejsze w każdej opowiedzianej historii jest...

ZjemCiKumpla | 2015-01-31
aalina83 | 2014-07-21