Zmierzch cesarza

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

plast | 2012-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2012

Cykl "Rodu Rodrigandów" zacząłem czytać dwie trzecie życia temu, ale z powodu niedostępności dopiero teraz udało mi się go w końcu przeczytać w całości (o ile można tak powiedzieć, bo według niektórych źródeł wydanie współczesne jest okrojone w stosunku do oryginalnego niemal o 50%, nie mam tego jednak jak zweryfikować).

Zgodnie z przewidywaniami przed rozpoczęciem lektury wspomnienia z dzieciństwa i sentyment do samego autora w starciu z faktyczną treścią cyklu nie wytrzymały próby czasu. Serię czyta się szybko i miejscami nawet przyjemnie, ale czarno-biały, uproszczony świat Maya drażni na dłuższą metę, podobnie jak nieprawdopodobieństwo połowy opisanych zdarzeń i mało autentyczne zachowanie niektórych postaci. Wplecenie wydarzeń w XIX wieczny konflikt Francji z Meksykiem, wrzucenie w wir akcji autentycznych postaci jak Benito Juarez dodatkowo jeszcze ujmuje postrzeganiu całości pod tym kątem.

Jeśli ktoś jest fanem Maya i nie czytał to można przeczytać, jeśli jednak ktoś...

Ja stary koń, 4 dychy na karku przeczytałem ponownie po dwudziestu paru latach i stwierdzam, że jeszcze bardziej mi się podoba.

Kuba85 | 2016-09-27
Przeczytana: 1995 rok