Dzieci Warszawy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
II wojna światowa, warszawa
joanna

Inne wydania

Niedokończona powieść Dzieci Warszawy (wydana książkowo w 1958 roku, ale drukowana wcześniej w odcinkach w Przyjacielu) była za czasów PRL-u lekturą obowiązkową do 4. klasy podstawówki. Wyjeżdżając do sanatorium autorka obiecała dokończyć powieść po powrocie, jednak nie zdążyła. Dlatego książka nie ma zakończenia zamkniętego.

[wikipedia.pl]

Aleksandra | 2015-06-29
Przeczytana: 1964 rok

Wzruszająca historia żydowskiego chłopca, ukrywającego się w czasie wojny w Warszawie. Nie rozumiałam zbyt wiele wtedy dlaczego tak było, ale książkę czytałam kilka razy.

ROSE | 2013-07-29

Przepiekna ksiazka, wzruszyla mnie niesamowicie. Trzeba ja poprostu przeczytac

Mirelle | 2011-02-26
Przeczytana: luty 2011

Opowiada ona o warszawskim chłopcu, który pewnego razu wraz ze swoim przyjacielem odnajduje Szymka – uciekiniera z getta. Właśnie ten początek, te pierwsze dwie strony, tak głęboko zapadły mi w pamięć. Bowiem towarzysz głównego bohatera Żydów traktuje jak zwierzęta. Czemu? Takie czasy. Między przyjaciółmi dochodzi do krótkiej szarpaniny. Tak rozpoczyna się historia o ludzkiej dobroci, poświęceniu i dzieciach, które mogą dokonać bardzo wiele same, bez pomocy rodziców, choć to nie zawsze wystarcza.

Wiem, że parę lat temu czytałam tę książkę. Nie dobrnęłam do końca. Sądzę, że było to zaledwie kilkanaście pierwszych stron, które mnie nie zauroczyły. Byłam zbyt młoda, żeby rozumieć cokolwiek z tego, co było opisane. Może chodziłam wtedy do czwartej klasy szkoły podstawowej? Nie wiem, nie mam pojęcia. Przez to wyrobiłam sobie dziwne wyobrażenie o tej książce, bardzo dziwne. Myślałam, że może będzie to coś na kształt Chłopców z placu broni, których ścierpieć nie potrafiłam. Pomyliłam się...

Grzegorz | 2016-09-25
sobieska | 2015-09-03