Jakość życia pacjentek z różnym stopniem nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-001-5

Monografia Marioli Bidzan jest dziełem z zakresu psychologii lekarskiej. Autorka podjęła temat bardzo ważny poznawczo i użyteczny społecznie. W Polsce około 4-6 mln osób cierpi na nietrzymanie moczu z różnych przyczyn. Należy uzmysłowić sobie, że jest to dolegliwość społecznie stygmatyzowana, a w wymiarze podmiotowym łącząca się ze wstydem i dyskomfortem psychicznym [...] M. Bidzan jest wybitną znawczynią tego problemu w wymiarze medycznym, psychologicznym i społecznym. Jest także psychologiem praktykiem wspierającym kobiety doświadczające tej bardzo przykrej dolegliwości. Jej praca stanowić będzie nieocenioną pomoc dla wszystkich, którzy udzielają wsparcia medycznego i psychologicznego osobom i stowarzyszeniom non profit zajmującym się na co dzień leczeniem i rehabilitacją kobiet nietrzymających moczu. Stanowić będzie także wkład do psychologii lekarskiej oraz teorii i praktyki rehabilitacji.

Prof. zw. dr hab. Roman Ossowski

Ciekawa i pod wieloma względami nowatorska jest problematyka podjętych badań, w samym założeniu wyodrębniająca grupy pacjentek z różnym stopniem nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu, dotąd nieuwzględniana w badaniach psychologicznych, nie tylko polskich, ale światowych. [...] Autorka wykazała także dużą umiejętność i trafność w dostrzeganiu głęboko ludzkich, egzystencjalnych wartości. [...] Implikacje praktyczne zawarte w przedstawionej mi do recenzji książce są moim zdaniem równie cenne, co mające dużą wartość teoretyczną przedstawione i znakomicie opisane modele psychologicznych uwarunkowań jakości życia [...] Jest to praca bardzo wnikliwa, w której poza samym tematem i wynikami zachwyca erudycja Autorki.

Prof. zw. dr hab. med. Jerzy Mielnik

Rozpowszechnienie tej publikacji przyczyni się do lepszego rozumienia pacjentów z tym schorzeniem przez specjalistów, a także stwarza szansę na zmianę postaw wobec tego schorzenia na bardziej korzystne i sprzyjające podejmowaniu decyzji jego leczenia przez pacjentów.

yusetsu | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Psychologia