Nastoletnie matki : psychologiczne aspekty ciąży, porodu i połogu

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7308-718-7

Problem nastoletnich matek nie jest problemem jednostkowym. Szacuje się, że spośród 450 milionów żyjących obecnie nastolatek w wieku 15-19 lat, około 13 milionów rodzi dziecko, co stanowi 6-18% wszystkich kobiet w tym wieku. W Polsce ten problem oscyluje wokół 3,4-5% ogólnej liczby wszystkich ciąż. Zagadnienie nastolatek w ciąży budzi duże zainteresowanie wśród badaczy, głównie położników i...

i ginekologów. Jednak ze względu na specyfikę okresu adolescencji, jak również nałożenie się dwóch wyjątkowo silnych kryzysów: tożsamości i ciąży warto zwrócić baczniejszą uwagę na psychologiczne aspekty ciąży, porodu i połogu nastolatek. Niewystarczająca wiedza na ten temat powoduje tworzenie się stereotypów, które utrudniają potem pracę z bardzo młodymi matkami oraz ich rodzinami, a tym samym pozbawiają je wsparcia, niezbędnego w ich sytuacji życiowej.

[Oficyna Wydawnicza Impuls, 2007]

książek: 1934