Psychologia przesądu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Psychology of superstition
przesądy, psychologia
asia

Czym jest przesąd? Dziwactwem? Błędem? Przeżytkiem prelogicznego stadium myślenia jednostki? Przesąd - mówi Gustav Jahoda - nie jest bynajmniej zjawiskiem dziwacznym i nienormalnym, lecz jest silnie związany z naszymi podstawowymi sposobami myślenia, odczuwania i - ogólnie - reagowania na otoczenie. Potoczna "oświecona" postawa wobec przesądu, która głosi, że już widać z dala jego zbliżający...

Przesąd - mówi Gustav Jahoda - nie jest bynajmniej zjawiskiem dziwacznym i nienormalnym, lecz jest silnie związany z naszymi podstawowymi sposobami myślenia, odczuwania i - ogólnie - reagowania na otoczenie. Potoczna "oświecona" postawa wobec przesądu, która głosi, że już widać z dala jego zbliżający się i przyspieszany przez oświatę zgon - ma swoje korzenie w intelektualnym optymizmie dziewiętnastego stulecia. Ale skłonność do przesądu nigdy nie zostanie wykorzeniona, gdyż jest ona integralną częścią mechanizmów adaptacyjnych, bez których ludzkość nie byłaby zdolna do przetrwania.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971]

źródło opisu: PIW, 1971