Oko i błękit

Wydawnictwo: Rebis
That Eye, The Sky
83-7120-307-1
Izabela

Jest to niezwykła opowieść o świecie widzianym oczyma australijskiego chłopca, świecie, w którym rzeczywistość i fantazja nie zawsze dają się rozdzielić. Pewnego dnia cały świat Orta rozsypuje się w proch - ojciec chłopca ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Ort, choć niezbyt sobie radzi w nowej sytuacji, czuje, że powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za rodzinę. Nieoczekiwanie w domu pojawia się tajemniczy mężczyzna, który staje się źródłem sporego zamieszania, po czym - równie nagle, jak się pojawił - znika...

Emilia | 2011-01-25
Przeczytana: 2010 rok

O tej książce zbyt wiele napisać się nie da. Przeczytałam ją dwa tygodnie temu, była dość interesująca, dość wciągająca, dość dobrze napisana. To "dość" jednak nie wystarcza, nie wystarcza by zapamiętać na dłużej fabułę, głównych bohaterów, by o nich rozmyślać. Ot tak, książkę przeczytałam, ale nie pozostały mi po niej żadne wrażenia.

Książka napisana przez Tima Wintona to świat widziany oczami australijskiego chłopca, którego ojciec zapada w śpiączkę. Historia toczy się powoli,czasem możemy poczuć australijski skwar na plecach, ale jest szansa, że jeśli na chwilę przerwiemy lekturę to zapomnimy o czym czytaliśmy.

asia | 2013-11-24

Mimo wszystkiego, co kryje pamięć i mimo wyobraźni, trudno ukazać świat widziany oczami dziecka. Wintonowi udaje się czasem przemówić bez odrobiny fałszu, a to nie lada sztuka.
A poza tym: pocztówka z Australii, choć na próżno szukać by takiej w sklepach dla turystów.

Cezary Gontkiewicz | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018