Król kruków

Tłumaczenie: Stanisław Dygat
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Katarzyna

Baśń gaskońska.

Ilustrowali Lucja Sienkiewicz i Stasys Eidrigevicius.

Bagienka | 2013-02-12
Przeczytana: 1983 rok
shuch | 2012-01-13

Jedna z pierwszych książek, która wywarła na mnie tak duże wrażenie, a na pewno ta najbardziej niepokojąca i dziwna.
Mając całe 5 lat czytałam historię Trzeciej córki i jej nieszczęśliwego małżeństwa wpatrując się w psychodeliczne (i świetne swoją drogą!) ilustracje i odczuwałam niesamowitą, nieokreśloną atmosferę grozy. Był to chyba mój taki pierwszy dziecięcy horror. :)
Nie mam pojęcia co dokładnie mnie w "Królu kruków" tak przerażało, prawdopodobnie strona wizualna, ale pamiętam go do dziś.
A po latach dopiero zauważyłam mityczną inspirację tej opowieści. Dla każdego coś miłego.
Warto pokazać najmłodszym.

Alicya Oss | 2015-02-08

Chcecie bajki, oto bajka…Jakiś czas temu przywołałam jedną z moich ulubionych bajek z dzieciństwa. Na tym typowo babskim spotkaniu po latach, Czar- Baba, mnie nie rozczarowała. Postanowiłam więc znów zafundować sobie kolejny powrót do przeszłości. Tym razem spotkałam się z baśnią gaskońską, spisaną przez Paula Delarue, o mrocznym tytule "Król Kruków". Pomyślicie: dlaczego od razu mrocznym? - i racja bo w sumie tytuł, jak tytuł, nic w nim strasznego. Mogę odpowiedzieć tylko tyle, że zadziałała zasada pierwszych skojarzeń. Spójrzcie na okładkę. I jeśli ta nie wzbudzi w Was niepokoju, pooglądajcie sobie ilustracje Lucji Sienkiewicz i Stasysa Eidrigeviciusa. Przytłaczająco ponure, groźne i…smutne.

czytelnicze-recenzje | 2017-03-31
Przeczytana: 2002 rok

Moja ulubiona książka, którą pamiętam z dzieciństwa. Chciałabym kiedyś do niej wrócić.

Mia | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
anaso | 2016-01-31

Mroczna baśń ilustrowana obrazami, których autor musiał mieć niezwykłą wyobraźnię. Dla mnie całość tworzy klimat. Od ilustracji nie mogę się oderwać, treść jest równie wciągająca. Nie do końca jestem pewna czy to bajka dla dzieci (choć ja jako dziecko uwielbiałam przeglądać tę książkę). Kunszt, mrok umysłu, spójna całość. Coś wspaniałego!

MadameShepard | 2018-10-12
Lukmisz | 2018-02-13