rozwińzwiń

Co to jest filozofia?

Okładka książki Co to jest filozofia? Gilles Deleuze
Okładka książki Co to jest filozofia?
Gilles Deleuze Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii filozofia, etyka
262 str. 4 godz. 22 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii
Tytuł oryginału:
Qu’est-ce que la philosophie?
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
262
Czas czytania
4 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8387316636
Tłumacz:
Paweł Pieniążek
Tagi:
filozofia esej
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
379
195

Na półkach: ,

Lektura adekwatnie nazywana przez wydawnictwo jako ostatnie wielkie dzieło XX wieku.
Dostajemy ogromną, rozbudowaną książkę o niesamowitej gamie tematów, pojęć i myśli. Każdy temat jest swego rodzaju oddzielną płaszczyzną, na której autorzy zarysowują ich cele oraz zawartość.
Filozofia, odchodząc od klasycznych koncepcji kontemplacji lub przekazu idei, ma za zadanie tworzyć pojęcia/koncepty.
Tylko tak rozróżni się ona od zwykłego dyskursu lub innych form tworzenia pojęć (np. marketingu).
Nauka ma zajmować się funkcjami, ma spowalniać ruch chaosu i porządkować/uniwersalizować. Sztuka zarządza natomiast wrażeniami, wykraczając poza podmiotowość autora i stając się czymś więcej. Mówiąc o filozofii mówimy więc o 'czystych' pojęciach, w nauce o funktorach, a w sztuce o wrażeniach, afektach i perceptach. Tym samym nakreślone są jasne granice tych dziedzin. Jasne, mogą czasami przecinać się między sobą, ale nigdy nie działają na tej samej płaszczyźnie.
I świetnie to widać, gdyż w omówienie każdego tematu włożono adekwatnie dużo czasu na papierze, z bibliografią sięgającą po filozofię, sztukę, naukę, literaturę, neurobiologię, botanikę i wiele innych dziedzin aby to rozjaśnić wszystko czytelnikowi.
Najpiękniej to widać we fragmentach mówiących o fizyce, gdzie metafizyka płaszczyzny immanencji i wirtualny materializm świetnie współgrają z "obiektywną względnością" mechaniki kwantowej.
Książka jest też niehierarchiczna w strukturze, przez co nie trzeba czytać od początku, można wybierać fragmenty które czytelnik preferuje (i taką metodę polecali autorzy, podobnie jak przy lekturze Kapitalizmu i schizofrenii). Powoduje to że lektura tego dzieła jest unikalna, nieporównywalna do jakiejkolwiek innej pracy spoza tego duo. Czyni to też lekturę niesamowicie trudną, wymagającą od czytelnika dużego wkładu intelektualnego (i woli psychicznej by przez nią przebrnąć). Mimo to absolutnie polecam ją, gdyż niewiele książek mogło we mnie wywołać takie wrażenie "problematyczności myślenia", jego ciągłego podważania i tworzenia nowych pojęć i mniemań. O takie książki ciężko i warto docenić geniusz tam, gdzie jest.

Lektura adekwatnie nazywana przez wydawnictwo jako ostatnie wielkie dzieło XX wieku.
Dostajemy ogromną, rozbudowaną książkę o niesamowitej gamie tematów, pojęć i myśli. Każdy temat jest swego rodzaju oddzielną płaszczyzną, na której autorzy zarysowują ich cele oraz zawartość.
Filozofia, odchodząc od klasycznych koncepcji kontemplacji lub przekazu idei, ma za zadanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
29

Na półkach: , ,

Wczoraj skończyłem czytać to niesamowite dzieło filozoficzne i uważam, że jest ono po prostu . . . niesamowite, jakkolwiek niesamowicie trudne zarazem. Oceniam je jednak wysoko, gdyż sądzę, że podejście autorów (Deleuza i Guattariego) jest ciągle świeże i aktualne. Proponują oni styl filozofowania, który może wejść w dialog ze współczesną nauką, szczególnie neurobiologią, fizyką kwantową, czy matematyką podejmując problemy z pogranicza teorii chaosu, teorii sztuki i filozofii umysłu. Notabene, tego dzieła nie powinno się czytać, lecz raczej studiować. Jest to pewna filozoficzna wizja, której zgłębienie jest wysoce trudne.

Wczoraj skończyłem czytać to niesamowite dzieło filozoficzne i uważam, że jest ono po prostu . . . niesamowite, jakkolwiek niesamowicie trudne zarazem. Oceniam je jednak wysoko, gdyż sądzę, że podejście autorów (Deleuza i Guattariego) jest ciągle świeże i aktualne. Proponują oni styl filozofowania, który może wejść w dialog ze współczesną nauką, szczególnie neurobiologią,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
313

Na półkach:

Trudny język, a raczej falowo trudny (raz mikrokosmos, raz okiem Boga). Bardzo nowoczesne podejście do zadań filozofii i wyizolowanie jej od sztuki i nauki.

Trudny język, a raczej falowo trudny (raz mikrokosmos, raz okiem Boga). Bardzo nowoczesne podejście do zadań filozofii i wyizolowanie jej od sztuki i nauki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    101
  • Przeczytane
    17
  • Filozofia
    8
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2021
    1
  • Myśl współczesna
    1
  • Biznes, marketing, zarządzanie
    1
  • Ulubione
    1
  • Studia kulturowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co to jest filozofia?


Podobne książki

Przeczytaj także