Proust i znaki

Seria: Pisarze
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Proust et les signes
Snoopy

"Dzieło sztuki znaczy więcej niż dzieło filozoficzne, gdyż to, co spowijają znaki, jest głębsze od wszelkich oczywistych znaczeń". W zdaniu tym kryje się cała niemal filozofia Deleuze’a: świat rozkłada na naszej drodze znaki, my zaś musimy je odczytywać, nie godząc się na oczywistość znaczeń. Lektura ta nie jest bezinteresowna, gdyż zakłada użycie znaku, to zaś wymaga znalezienia dlań miejsca w naszym życiu. Nie chodzi więc o interpretację, lecz o eksperymentowanie ze znakami, poddawanie ich nieustannej próbie. Tak właśnie czyta Deleuze dzieło Prousta: nie tylko jako wielką naukę o znakach (choć ta wykładnia pozwoliła nam inaczej spojrzeć na W poszukiwaniu straconego czasu), ale przede wszystkim jako maszynę wytwarzającą znaki, bez których podjęcia nasze istnienie byłoby znacznie uboższe.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Deleuze i jego rozważania o wymowie znaków, w różnorodnych odmianach występujących na kartach w "Poszukiwaniu straconego czasu" to zarazem, jeśli nie przede wszystkim, opowieść o filozofii samego Prousta, nierozłącznie związanego ze swym bohaterem, zarówno pod kątem biograficznym i światopoglądowym, jak i poprzez sposób doznawania i odczytywania świata w niemal każdym jego aspekcie. Marcel to "narrator-pająk, którego siecią jest jego opowieść, (...) skrajny wrażliwiec obdarzony cudowną pamięcią", intensywnie i całościowo przeżywający każde mimowolne poruszenie zmysłów, intelektu czy pamięci; to "szpieg, policjant, zazdrośnik, interpretator i rewindykator, szaleniec, uniwersalny schizofrenik", niestrudzenie poszukujący prawdy, błyskającej gdzieś w oddali, z ukrycia, w znakach światowych, miłosnych, zmysłowych, trwoniący Czas na salonach, by ostatecznie go odzyskać dzięki procesowi pozornej utraty, wpadający w ciąg rozczarowań przez próby rekompensowania sobie życiowych frustracji...

wicher_Lab | 2011-05-12
Przeczytana: 2011 rok

Lubię jak Francuz Francuza... samo mięso. Autor wpuszcza czytelnika do swojej głowy i wykłada własną "maszyną interpretacyjną" dzieło "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta. Można odnieść wrażenie, że Deleuze użył wspomnianego cyklu powieści dla własnej teorii sztuki i filozofii.
Dzieło Prousta, w myśli Deleuza, jest polemiką z obiektywizmem: kultem intelektu, który przemieniając wrażenia i interpretując czas przeszły (utracony), "wytwarza" prawdziwe wartości, "esencję" na najwyższym poziomie, bo artystycznym.
Dodam przy okazji, że książka jest wyjątkowo - jak na tego autora - spójna, zrozumiała i napisana ludzkim językiem. Jedyne co może nastręczać problemów, to niektóre pojęcia użyte w niestandardowych znaczeniach, wymagające znajomości zboczeń (pardon) autora.

Snoopy | 2010-10-15
Przeczytana: 14 października 2010

Analiza cyklu Prousta tyleż imponująca, co niezrozumiała. Zbyt trudna to dla mnie książka, aczkolwiek w nieco mętnych rozważaniach autora znalazłem kilka interesujących dla mnie stwierdzeń i spostrzeżeń.

Przemysław Jurek | 2015-02-09
masia | 2014-12-20